Egy több mint egymillió terhességi vizsgálatot magában foglaló tanulmány Finnországban azt mutatja, hogy a betiltott DDT rovarirtó metabolitjának emelkedett szintje a terhes nők vérében az autizmus növekvő kockázatával függ össze az utódok esetében.
A Columbia Egyetem Mailman Közegészségügyi Iskolájának és Pszichiátriai Osztályának kutatói által vezetett nemzetközi kutatócsoport ezeket az eredményeket az American Journal of Psychiatry című folyóiratban közölte. A Turku Egyetem és a Finnországi Egészségügyi és Jóléti Egészségügyi Intézet kutatóival együttműködésben végzett vizsgálat az első, amely kapcsolatot talált a rovarirtó és az autizmus kockázata között a rovarölő szernek kitett anyai biomarkerek elemzése során. (1)
A kutatók 778 gyermekkori autizmust azonosítottak az 1987 és 2005 között született utódok esetében a finn vizsgálatba bevont nők körében, akik a várandós nők 98% -át képviselik Finnországban. Ezeket az anya-gyermek párokat a kontroll anyákkal és utódaikkal valamint az autizmus nélküli utódokkal vetették össze. A korai terhesség alatt vett anyai vért DDE-re, a DDT metabolitjára és a PCB-kre, a környezetszennyező anyagok egy másik csoportjára vonatkozóan elemezték.
A kutatók azt találták, hogy az utódoknál az intellektuális fogyatékossággal járó autizmus esélyei több mint kétszeresére nőttek az anya DDE szintjeinek növekedésével. Az autizmus esetek összesített mintájában az esélyek majdnem egyharmaddal magasabbak voltak az anyák DDE szintjeinek kitett utódoknál. Az eredmények több összetéveszthető tényező, például az anyai életkor és a pszichiátriai történelem korrekciója után is megmaradtak. Az anyai PCB-k és az autizmus között nem volt összefüggés.
[post_ads_2]
Míg a DDT-t és a PCB-ket több mint 30 éve számos országban széles körben betiltották, köztük az Egyesült Államokban és Finnországban, az élelmiszerláncban továbbra is megtalálhatók, mert a lebomlásuk nagyon lassan következik be, ami akár több évtizedig is eltarthat, melynek következtében a lakosság továbbra is ki van téve ezeknek a vegyi anyagoknak. Ezek a vegyi anyagok a méhlepényen keresztül jutnak át nagyobb koncentrációban, mint ami az anya vérében látható.
"Ezekre a vegyszerekre múlt időben gondolunk, és a veszélyes 20. századi vegyszerek régmúlt korszakaként tekintünk rájuk," - mondja Alan S. Brown, a Columbia Egyetem Mailman Közegészségügyi Iskolájának orvos professzora és a tanulmány vezető szerzője.
"Sajnos azonban még mindig jelen vannak a környezetben és a vérben valamint a szövetekben. A terhes nők pedig a fejlődő magzataikank adják tovább. A genetikai és egyéb környezeti tényezők mellett a megállapításaink szerint a DDT toxinnak való kitettség a születés előtt az autizmus kiváltó tényezője lehet." (2)
(1) - https://ajp.psychiatryonline.org/doi/10.1176/appi.ajp.2018.17101129
(2) - https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180816081500.htm