Teherán és Bagdad többé nem használja az amerikai dollárt a kétoldalú kereskedelemben, helyette eurót és a helyi pénznemeket, valamint a közvetlen árucserét részesítik előnyben, hozta nyilvánosságra Yahya Ale-Eshagh, az Iráni-Iraki Kereskedelmi Kamara vezetője.
"Az amerikai dollárt eltávolították az Irán és Irak által végrehajtott kereskedelmi ügyletek során felhasznált valuták listájáról, és helyette iráni riált, eurót és iraki dinárt használnak," - idézte Ale-Eshagh-t a helyi média szombaton. (1)
Az amerikai dollárról az alternatív devizákra való áttérés mellett az iráni és az iraki kereskedők barter műveletekben is részt vesznek, a tisztviselő szerint. A bankrendszer azonban még fejlesztésre szorul, hiszen a két ország közötti kereskedelemnek csupán egy töredéke zajlik ténylegesen a bankokon keresztül.
"A bankrendszer problémájának megoldását prioritásként kell kezelnie mind Iránnak, mind Iraknak, mivel a két országnak legalább 8 milliárd dollárnyi tranzakciót kell lebonyolítania a legrosszabb időkben is," - nyilatkozta Ale-Eshagh.
Irak a második ország Kína után a kereskedelmi volument tekintve Irán számára, a tisztviselő szerint. Miközben a Kínába irányuló kivitel szinte kizárólag petrolkémiai termékekből áll, Bagdad nagy mennyiségű iráni terméket vásárol, ami segít a magas foglalkoztatási arány fenntartásában, magyarázta Ale-Eshagh.
[post_ads_2]
A tisztviselő egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy az Egyesült Államok által kiszabott egyoldalú szankciók hatást gyakoroltak a két ország közötti kereskedelemre is. Washington a mérföldkőnek számító 2015-ös nukleáris megállapodásból májusban lépett ki, és újra korlátozásokat vezetett be Iránnal szemben.
Továbbá az USA másodlagos szankciókkal fenyegetett meg minden olyan országot, amely továbbra is Irántól vásárol olajat, és Amerika megfogadta, hogy Teherán bevételeit "nullára" csökkenti. Az ország olajszektorára vonatkozó szankciók várhatóan novemberben lépnek hatályba, de az iráni kőolaj export már eddig is erősen zuhant.
A megújított amerikai szankciók már az ország nemzeti pénznemét is lefelé irányuló pályára küldték, valamint számos európai vállalkozást kényszerítettek arra, hogy elhagyják Iránt. Teherán többször is kritizálta a 2015-ös megállapodás európai aláíróinak tehetetlenségét, amiért nem lépnek fel az Egyesült Államokkal szemben, azzal fenyegetve, hogy Irán kivonul a megállapodásból.
Míg az EU országok azt állították, hogy továbbra is ragaszkodnak a megállapodáshoz, az újból bevezetett amerikai korlátozások arra kényszerítették az olyan nagyvállalatokat, mint a német Daimler és a Siemens, valamint a francia Total, Peugeot és Renault, hogy felfüggesszék az iráni tevékenységeiket. (2)
(1) - https://en.mehrnews.com/news/137322/Iran-Iraq
(2) - https://www.rt.com/business/437446-iran-iraq-us-dollar