100 évvel ezelőtt egy orosz rakéta tudós javasolta először az "űrlift"ötletét, ami egy új japán projektnek köszönhetően valósággá válhat, melynek célja a Föld és egy Nemzetközi Űrállomás kábellel történő összekapcsolása.
Konsztantyin Ciolkovszkij a koncepciót először a 19. század végén vetette fel, amit az akkor még új Eiffel-torony struktúrája ihletett. Jelenleg a Shizuoka Egyetem Műszaki Karának mérnökei az első tesztre készülnek az űrben az Obayashi Corporation építőipari óriás vállalat segítségével. Ha sikerrel járnak, akkor a projekt korai tesztjei során egy konténer űrbe jutattása történhet meg egy kábel segítségével.
A kutatók két apró műholdat indítanak a japán Kagosimában található Tanegasima Űrközpontból az ISS-hez szeptember 11-én, valamint egy 10 méteres acél kábelt a két műhold összekapcsolásához.
A műholdakat az ISS-ről fogják elindítani, és egy motoros konténer, ami felvonóként működik, a kábel mentén fog előre és hátra haladni. Az első utat a műholdakhoz csatolt kamerák is rögzíteni fogják.
A világunkon kívüli utazás előtt álló akadályok között szerepel az űrszeméttel és meteoritokkal történő ütközés, az elektromos áram Földről űrbe történő juttatása és a kozmikus sugárzással szemben ellenálló speciális kábelek kifejlesztése.
[post_ads_2]
Az Obayashi korábban azt mondta, hogy reményeik szerint szén nanotechnológiát fognak alkalmazni, hogy 2050-ig embereket juttassanak az űrbe mágneses lineáris motorok által hajtott robotikus járművek segítségével. A felvonó nyolc napon belül érné el a nemzetközi űrállomást, miközben több mint 300 kilométeres óránkénti sebességgel haladna.
A kábelek 96000 kilométeres távolságra érnének el az űrbe a vállalat szerint, ami sokkal messzebb van a jelenlegi Nemeztközi Űrállomás (ISS) helyétől, ami körülbelül 400 kilométer. A projekt várható költsége nagyjából 90 milliárd dollár.
Az Obayashi szerint egy hatalmas, ovális alakú járművet használnának, ami 18 méter hosszú és 7,2 méter széles, és 30 embert utazhat vele, amelyet egy tengeren lévő platformról induló kábel segítségével juttatnának fel az űrbe, ami egy 36000 kilométeres magasságban lévő műholddal lenne összekötve.
A fejlesztők azt remélik, hogy az innovatív és alternatív űrutazás végül sokkal megfizethetőbb áron teszi lehetővé az emberek és a rakományok Földről űrbe történő juttatását. Jelenleg egy rakományt szállító űrhajó küldése az űrbe 22000 dollár költséggel jár kilogrammonként, a felvonó ezt körülbelül 200 dollárra csökkenti. (1)
(1) - https://mainichi.jp/english/articles/2018082