A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) dokkolt orosz Szojuz űrhajó nyomáscsökkenési eseményét egy lyuk okozta, amelyet valaki véletlenül fúrt, majd betapasztotta.
Számos orosz média beszámoló szerint a múlt héten az űrhajón felfedezett légszivárgást nem feltétlenül egy mikrometeorit okozta, ahogy azt kezdetben feltételezték. Inkább egy fúrt lyuk volt a felelős a Szojuz űrhajó orbitális moduljának belső burkolatán kiszivárgó levegőért, közölte a RIA Novosti az Energia, a kapszula gyártójának forrására hivatkozva.
"A lyuk még a Földön készült. A gondatlanságért felelős személyt már azonosították," - mondta a hírügynökség forrása.
A gyanús lyuk, amit a Szojuz űrhajóba fúrtak
Egy másik forrás szerint a munkavállaló látszólag véletlenül fúrta a lyukat, de ahelyett, hogy jelentette volna, egyszerűen betapasztotta. A tömítőanyag legalább két hónapig bírta, amíg a Szojuz űrjármű orbitális pályán volt, majd végül kiszáradt és a levegőnyomás következtében kiesett a lyukból.
A Moskovskij Komsomolets jelentése szerint a lyuk a vécéhez közel helyezkedett el, és egy díszes anyaggal volt borítva. Az orosz személyzet tagjai epoxialapú tömítőanyagot használtak fémes adalékokkal, amit a lyukba és a Szojuz külső burkolatán mögötte lévő repedésbe juttattak, számolt be az újság.
[post_ads_2]
Az eset nem feltétlenül veszélyeztette az ISS személyzetének életét, mivel körülbelül 18 napig tartott volna, mire elfogy az állomás oxigéntartaléka. A sérült modult nem használják a Szojuz Földre történő visszatérése során, így nem jelent veszélyt. De a tény - ha valóban megerősítést nyer -, hogy egy munkavállaló úgy döntött, hogy eltakarja a potenciálisan életveszélyes hibát, biztosan okozhat álmatlan éjszakákat az Energia főnökeinek. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/437522-soyuz-air-leak-blunder/