Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Komoly áttörést értek el a sejtek újraprogramozásával, melynek segítségével a nyílt sebeket egészséges bőrré lehet változtatni

$
0
0

A sejtek működésének megértése és újraprogramozása, hogy egy másik identitást vegyenek fel, egy olyan izgalmas képesség, amelyet a tudósok csak most kezdtek felfedezni. Már vannak rá példák, hogy ez a technológia hogyan képes a bőrsejteket agydaganat ragadozókká változtatni, és hogy a újraprogramozott csontsejtek hogyan adhatják meg nekünk a szalamandrák szövet regenerálódási képességeit.

A Salk Intézet kutatói újabb, úttörő előrelépésről számoltak be ezen a területen, melynek során a nyílt sebeket egészséges bőrré alakítják anélkül, hogy műtétre lenne szükség.

A kutatók munkájának középpontjában olyan típusú sebek állnak, amelyek fekélyes elváltozások néven ismertek, és gyakran megtalálhatók súlyos égési sérülésektől, felfekvéstől és cukorbetegségtől szenvedők esetében. Ezek a komplex sebek mélyen, több réteg bőrön keresztül áthatolnak, ami gyakran azt jelenti, hogy sebészeti beavatkozást kell alkalmazni a meglévő egészséges bőr darabjainak felhasználásával.

A plasztikai sebészet szakemberei és a Salk tudósai, Juan Carlos Izpisua Belmonte és Masakazu Kurita olyan fejlett regeneratív technikákat kezdtek kutatni, amelyek révén elkerülhetők az ilyen eljárások. A küldetésük kulcsát a bazális keratinocytáknak nevezett sejtek jelentik, amelyek hasonlítanak az őssejtekre, mivel különböző típusú bőrsejtekként szolgálhatnak. (1)

Juan Carlos Izpisua Belmonte és Masakazu Kurita

A nagy és súlyos bőr fekélyek esetében ezek a bazális keratinocyták hiányoznak, míg a gyógyulási folyamatban jelen lévő és szaporodó sejtek az energiájukat a seb lezárására és a gyulladás visszaszorítására összpontosítják, az egészséges bőr regenerálódása helyett. Tehát a tudósok arra gondoltak, mi lenne, ha ezeket a sejteket össze lehetne gyűjteni és bazális keratinocytákként használni?

A csapat mindkét típusú sejtben megvizsgálta a fehérjék szintjét, és 55 egyedi fehérjét és RNS-molekulát azonosítottak a bazális keratinocyták esetében. Próbálkozások és hibák során ezt a számot négyre csökkentették, ami a tudósok számára olyan "újraprogramozási tényezőket" eredményezett, amelyek potenciálisan kihasználhatók annak érdekében, hogy a sejtek új identitást kapjanak.
[post_ads_2]
Ezzel a négy faktorral egy helyi gyógymódot dolgoztak ki, és fekélyes bőrrel rendelkező egerek kezelésére használták, melynek során mindössze 18 nap alatt egészséges bőr fejlődött ki náluk. Ezen túlmenően az egészséges bőr kitágult és a sebet körülvevő egészséges bőrrel összeolvadt, és három-hat hónappal később az újraprogramozott sejtek ugyanúgy viselkedtek, mint az egészséges bőrsejtek a molekuláris, genetikai és celluláris tesztek során.

E pozitív eredmények láttán a kutatók most arra törekednek, hogy optimalizálják a technikát, és több kísérletet hajtsanak végre a hosszú távú biztonság érdekében. Ami szintén lenyűgöző a kutatás szempontjából, az a tény, hogy a sejtek átalakíthatók, miközben a testben maradnak. A sejtek újraprogramozásának egyéb ígéretes tulajdonsága a testből történő kinyerésük, a laboratóriumban történő mérnöki tervezés, majd a mintába történő visszainjektálás.

(1) - https://www.nature.com/articles/s41586-018-0477-4
(2) - https://www.salk.edu/news-release/the-alchemy-of-healing

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>