Egyiptomi régészek, akik a Kom Ombo templom felszín alatti vízcsökkentési projektjén dolgoznak Asszuánban, a napokban egy homokkő szfinxet fedeztek fel az egyiptomi régiségek minisztériuma szerint.
A felfedezés meglepő, hiszen az elmúlt néhány hónapban az Egyiptomban dolgozó régészek két szfinx szobor maradványait is megtalálták.
A régiségek minisztériuma elmondta, hogy a mitikus szobor, amely körülbelül 28 cm széles és 38 cm magas, homokkőből készült.
Valószínűleg a görög-macedón Ptolemaiosz-dinasztiáig nyúlik vissza, amely időszámításunk előtt 305-től 30-ig uralkodott Egyiptomban.
A templomban nemrégiben találták meg V. Ptolemaiosz király két homokkő domborművét is.
Az időszámításunk előtt a 210-es évektől 180-ig uralkodó Ptolemaiosz megkoronázása után a szent város Memphisz papjai elkészítették a híres Rosette-i követ, amely felsorolta nemes cselekedeteit. Sok évszázaddal később a kő segített a szakemberek számára, hogy megtanulják olvasni az ősi egyiptomi hieroglifákat.
A Kom Ombo templom, ahol a szfinxet megtalálták fia, VI. Ptolemaiosz uralkodása alatt épült, amely Szobek és Haroeris isteneket szolgálta.
[post_ads_2]
Az asszuáni régiségek osztályának vezetője, Abdul Moneim Saeed szerint a szakértők további tanulmányokat végeznek a szobron, hogy többet megtudjanak a rendeltetéséről.
A szfinx képviselte a királyi hatalmat az ókori Egyiptomban, összekötve az oroszlán fizikai erejét a király világi erejével.
A gízai piramisok mellett található szfinx a legnagyobb és a leghíresebb, amely 20 méter magas és 57 méter hosszú, és mészkőből faragták ki Hafré fáraó uralkodása alatt, aki a negyedik dinasztia királya volt időszámításunk előtt 2558-tól 2532-ig. (1)
(1) -https://www.bbc.com/news/world-middle-east-45546415