Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az EU speciális fizetési csatornákat hoz létre Iránnal az amerikai szankciók ellenére

$
0
0

Az Európai Unió külügyi vezetője, Federica Mogherini szerint az EU aláírói továbbra is elkötelezettek az Iránnal kötött nukleáris megállapodással kapcsolatban, amelyből az Egyesült Államok egyoldalúan kilépett. A csoport arra törekszik, hogy különleges fizetési csatornákat hozzon létre, hogy üzleti tevékenységet folytathassanak Iránnal.

Mogherini az ENSZ Közgyűlésével egy időben olvasta fel az Átfogó Közös Cselekvési Terv (JCPOA) megmaradt aláíróinak miniszteri találkozóját követő nyilatkozatot. Az öt nemzet - Oroszország, az Egyesült Királyság, Németország, Kína és Franciaország - nyilatkozata megerősíti, hogy Irán a maga részéről betartja a megállapodást.

Ennek szem előtt tartásával az EU arra törekszik, hogy megteremtse az eszközöket ahhoz, hogy jogszerű üzleti tevékenységet folytasson Iránnal, miközben az Egyesült Államok szankcionálja Teherán olajkitermelését, és végső soron arra törekszik, hogy egyáltalán ne legyen olajbevétele.

"Figyelembe véve a sürgősséget és a kézzelfogható eredmények szükségességét, a résztvevők üdvözölték a fizetési csatornák fenntartására és fejlesztésére irányuló gyakorlati javaslatokat, nevezetesen a 'Special Purpose Vehicle' (SPV) létrehozására irányuló kezdeményezést, amely megkönnyíti az iráni exporthoz kapcsolódó kifizetéseket, beleértve az olajat is," - mondta Mogherini.


Az Egyesült Államok kilépése az iráni nukleáris megállapodásból májusban éket vert a Trump adminisztráció és Amerika európai szövetségesei között, akik ismételten megerősítették a mérföldkőnek tekintett megállapodás iránti elkötelezettségüket. Miután egyoldalúan kilépett a többoldalú szerződésből, az Egyesült Államok fokozatosan újból bevezette a megállapodás értelmében feloldott szankciókat, amelyért cserébe Teherán nukleáris programjának korlátozását vállalta.

A szankciók első fordulója augusztusban lépett életbe, amit novemberben követ egy második és utolsó forduló. A november 4-i határidő előtt az Egyesült Államok arra akarja kényszeríteni szövetségeseit, hogy minden üzleti tevékenységet szüntessenek be Iránnal, másodlagos szankciókkal fenyegetve az európai vállalatokat.

Az USA megközelítése éles kritikát váltott ki Brüsszelben, Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban. Augusztusban az egyezmény európai garanciavállalói azt állították, hogy "az Iránnal való hatékony pénzügyi csatornák megőrzése és fenntartása, valamint Irán olaj- és gázexportjának folytatása"érdekében dolgoznak a potenciális következmények ellenére. (1)

Mogherini arra is rámutatott, hogy Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság létrehoz egy multinacionális állami támogatást nyújtó pénzügyi közvetítőt, amely az iráni tranzakciók iránt érdeklődő vállalatokkal és az iráni féllel foglalkozik. Az ilyen tranzakciók, melyek feltételezhetően euróban és font sterlingben történnének, nem lennének átláthatóak az amerikai hatóságok számára. Az állami tulajdonú közvetítőket alkalmazó európai vállalatok technikailag így nem is sérthetik meg az Egyesült Államok jelenlegi szankcióit.
[post_ads_2]
Ráadásul a potenciálisan hatalmas lépésnek számító rendszer valószínűleg nyitva áll majd Oroszország és Kína számára, valamint lehetővé tenné a világ gazdaságai számára az egymás közötti kereskedelmet, amely teljesen független a SWIFT-től (Nemzetközi Bankközi Pénzügyi Telekommunikációs Társaság).

Európa tehát infrastruktúrát biztosítana a szankciók törvényes és biztonságos megkerülésére és garantálná, hogy a tranzakciókról nem értesülnének az amerikai szabályozók.

Mindenesetre egy "védhető banki rendszer" létrehozása lehet a végső cél Európa, Kína és Oroszország számára, és Irán csupán ürügy. Végül is a nukleáris megállapodás egyike azon kevés dolognak, amely egyesítik az EU-t, Kínát és Oroszországot az Egyesült Államokkal szemben.

De ami még ennél is fontosabb, hogy a jelenlegi gazdasági és pénzügyi rendszer szívére mér csapást, amelyet a dollár tart össze. Alternatív megoldásként a globális ellenállás meghatározza azt a helyzetet, ami potenciálisan más globális tartalékalapok felemelkedését jelentheti, és / vagy a kétoldalú kereskedelmi megállapodások olyan világát hozza létre, amely megkerüli mind az amerikai dollárt, mind a SWIFT-et, megszüntetve Washington "vétójogát" a globális kereskedelemben. (2)

(1) - https://www.rt.com/news/439269-eu-payment-iran-sanctions/
(2) - https://www.zerohedge.com/news/2018-09-25/europe-unveils

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443