Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454

Egy tudományos tanulmány azt állítja, hogy a korunk befolyásolja, hogyan látjuk ezt a híres optikai illúziót - Te mit látsz?

$
0
0

"A feleségem és az anyósom" az egyik legismertebb optikai illúzió a világon.

Az arc érzékelésünkre támaszkodik: vagy egy fiatal nőt látunk, aki elfordul, vagy egy idősebb nő profilját véljük elsőre felfedezni. Egyszerre azonban csak az egyiket láthatjuk.

Hogy miért és melyik nőt látjuk meg először, azt egy ausztrál tanulmány vizsgálta, amelyet két pszichológus professzor vezetett, és arra a következtetésre jutottak, hogy mindennek köze van a korunkhoz. (1)


A tanulmány szerint egy fiatalabb ember először a fiatalabb nőt látja meg, míg az idősebbek először az idősebb nőt fedezik fel. A tanulmánynak 393 résztvevője volt (242 férfi, 141 nő) a 18-68 éves korosztályból, 32 éves átlagéletkorral. A képet fél másodpercre mutatták meg nekik, majd megkérdezték a személy nemét és életkorát.
[post_ads_2]
Míg a legtöbb résztvevő először a fiatalabb nőt látta meg, azért lehetett, mert a résztvevők közül sokan a fiatalabbik oldalon voltak. Amikor a kutatók elkülönítették a legöregebb és a legfiatalabb 10%-ot a megkérdezettek közül azt találták, hogy az idősebb korosztály először látta meg az idősebb nőt, és a fiatalabbak a fiatal nőt.

A vizsgálat célja annak meghatározása volt, hogy "a saját korunk elfogultságai befolyásolják-e egy kép kezdeti értelmezését egy tudatalatti szinten". De még akkor is, ha először az idősebb hölgyet látod meg, emlékezz arra, hogy olyan fiatal vagy, amilyennek érzed magad.


(1) - https://www.nature.com/articles/s41598-018-31129-7
(2) - http://uk.businessinsider.com/study-says-age-affects-optical

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>