Az Egyesült Államok felhasználhatná a haditengerészetét, hogy megakadályozza Oroszország potenciális energia szállítását a Közel-Keletre, mondta Ryan Zinke belügyminiszter, a Washington Examiner jelentése szerint. A blokád valójában "háborús cselekedetnek" minősül, vágott vissza az egyik orosz szenátor.
Zinke állítása szerint Oroszország elkötelezettsége Szíriában - különösen, ahol a legitim kormány meghívására működik - ürügy az új energiapiacok feltárására.
"Hiszem, hogy azért vannak a Közel-Keleten, mert ugyanúgy szeretnének energiát eladni, mint Kelet-Európában, és Európa déli felén," - állítja. (1)
És a tisztviselő szerint vannak módok és eszközök ennek megoldására.
"Az Egyesült Államoknak megvan a képessége a haditengerészetével, hogy biztosítsa a tengeri utak nyitottságát és szükség esetén a blokádot ... annak biztosítására, hogy energiájuk ne jusson el a piacra," - mondta.
Zinke a Consumer Energy Alliance nonprofit csoport által szervezett rendezvény résztvevői előtt beszélt erről, amely az USA-ban "az energiafogyasztók hangjának" számít. Egészen odáig ment, hogy összehasonlítsa Washington megközelítését Oroszország és Irán tekintetében megjegyezve, hogy lényegében ugyanazok.
"Az iráni és oroszországi gazdasági lehetőség többé-kevésbé az üzemanyagok kihasználása és helyettesítése," - mondta, miközben Oroszországot "trükkös póninak" nevezte, amely a fosszilis energiahordozóktól függ.
Zinke kijelentései dühös reakciót váltottak ki Moszkvából, és a tenger potenciális blokkolását "háborús cselekedetnek" minősítette, miközben a belügyminiszter feltételezéseit "ostobaságnak" nevezte.
"Az USA Oroszország elleni blokádja megegyezik a nemzetközi jog szerinti háborús nyilatkozattal," - mondta Alekszej Puskov orosz szenátor, aki Zinke szavait kommentálta. Oroszország jelenleg nem exportál semmilyen energiát a Közel-Keletre, amely maga is a fő olajexportáló régió. Az egész elképzelés "abszolút ostobaság," - érvelt a szenátor.
Az amerikai belügyminiszter megjegyzése éppen akkor hangzott el, amikor a Trump adminisztráció megpróbálja fellendíteni a cseppfolyósított földgázexportját az EU-ba, amellyel fel kívánják váltani az Oroszországból vásárolt gázt, ami az európai fogyasztók számára sokkal olcsóbb megoldás. Ennek érdekében Trump tisztviselői, köztük maga Donald Trump amerikai elnök is megpróbálják meggyőzni Németországot, hogy lépjenek ki a "nem megfelelő"Északi Áramlat 2 csővezeték projektből, amely Trump szerint Berlint Moszkva "foglyává" tette.
[post_ads_2]
Moszkva ugyanakkor többször hangsúlyozta, hogy a 11 milliárd dolláros Északi Áramlat 2 csővezeték, amely a jelenlegi csővezeték kapacitását 110 milliárd köbméterre növeli, tisztán gazdasági projekt. A Kreml azzal érvel, hogy Washington projekttel szembeni nyílt ellenállását egyszerűen gazdasági okok vezérlik, és a tisztességtelen verseny példája.
"Úgy vélem, osztjuk azt a nézetet, hogy az energia nem lehet eszköze a nyomásgyakorlásnak, és hogy a fogyasztóknak képesnek kell lenniük a beszállítók kiválasztására," - jelentette ki az orosz energetikai miniszter, Alekszandr Novak az amerikai Rick Perry energiaügyi miniszterrel Moszkvában tartott találkozója után szeptemberben.
Az Egyesült Államok álláspontja azonban éles ellenállást váltott Németországban, amely megerősítette a projekt iránti elkötelezettségét.
Németország vezető ipari szervezete, a Német Ipari Szövetség (BDI) felszólította az Egyesült Államokat, hogy tartsa távol magát az EU energiapolitikájától és a berlini és moszkvai kétoldalú megállapodásoktól.
"Van egy problémám azzal, amikor egy harmadik állam beavatkozik az energiaellátásunkba," - mondta Dieter Kempf, a Német Ipari Szövetség (BDI) vezetője Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putin orosz elnök közelmúltbeli találkozója után.
(1) - https://www.washingtonexaminer.com/policy/energy/ryan
(2) - https://www.rt.com/usa/439967-us-navy-blockade-russia