Egy nagy római kori sír került elő a mai Jordánia területén még 2016 végén, melynek csodájára jártak a nemzetközi kutatók a rendkívül jó állapotban fennmaradt művészeti alkotások és tárgyak miatt, amelyek bepillantást engednek abba a gazdag kultúrába, amely a régióban volt jelen közel 2000 évvel ezelőtt.
A történész szakértőkből, régészekből, természetvédőkből és építészekből álló konzorcium tagjai, akik a helyszínt 2017 tavasza óta tanulmányozzák, különösen örülnek az egyik leletnek.
A 52 négyzetméteres föld alatti kamra falait díszítő falfestmények mellett szövegek is találhatók, melyek leírják, hogy mit csinálnak a festett alakok, ami gyakorlatilag olyan, mint egy ősi képregény, állítják a kutatók.
"Ezt a mintegy 60 feketével festett szöveget, amelyek közül néhányat már megfejtettünk, arámi nyelven írták görög betűkkel," - mondta Jean-Baptiste Yon, "Az ősi világok története és forrása" intézetének munkatársa. A kombináció ritka, és segít a szakértők számára jobban megérteni az arámi nyelv struktúráját és fejlődését.
Ám nem ez az egyetlen szokatlan dolog.
"A feliratok valójában hasonlóak a képregény buborékokhoz, melyek leírják a szereplők tevékenységét, és magyarázatot adnak arra, hogy mit csinálnak ('Követ vágtam', 'Jaj nekem, halott vagyok!'), ami szintén rendkívüli."
A síremléket Bayt Ras városában egy iskola bejárata alatt fedezték fel, mely az első században Capitolias-nak, a Deckapoliszt alkotó 10 városállam egyikének adott otthont. A történelmi feljegyzésekből ismert, hogy római uralom alatt álltak, de félig autonómok voltak a nagyobb birodalomban ezek a települések, melyek a görög és a római kereskedelem és véleménynyilvánítás központjaivá váltak, szétszórtan a szemita kultúra őshonos földjén.
A kamra egy nagy teremből és két temetkezési helyiségből áll, amelyek közül az egyik kiváló állapotban fennmaradt csodálatos bazalt szarkofágot tartalmazott. A sok festmény, amelyek közel 260 figurát mutatnak különféle jelenetekben, a főkamra három falán találhatók, és úgy tűnik, hogy egy olyan elbeszélést képeznek, amely egy pap köré összpontosul, aki áldozatot ajánl fel Capitolias és Caesarea Maritima, a provinciális Júdea fővárosa védőszentjeinek.
[post_ads_2]
A bejárat bal oldalán egy falfestmény ábrázolja az isteneket, akik ágyakon fekszenek, akiknek lakomát kínálnak kisebb emberek, míg egy másik egy vidéki tájat ábrázol földművelő, gyümölcsöt gyűjtő és szántóföldeken ültető gazdálkodókkal. Érdekes módon a következő panel azt mutatja, hogy erdőkben több fajta fát vágnak ki az istenek segítségével, ami a kutatók szerint rendkívül ritkán fordul elő a görög-római képeken.
A jobb oldali falon egy festmény egy kőfal építését mutatja kőfaragókkal, főnökökkel, munkásokkal és még több építési balesetet is ábrázol. A mennyezeten és a központ közelében található egy hagyományosabb csoportkép Nílus-alapú képekkel, amelyek nimfákat és állatövi szimbólumokat mutatnak.
"Persze a Dekapolisz más római sírjai is kínálnak lenyűgöző mitológiai dekorációkat, de egyikük sem fogható ezen ikonográfiához," - nyilatkozták a kutatók.
"Mindezen okok miatt a Bayt Ras festett sírja rendkívüli feljegyzés a vallási, politikai és társadalmi történelemről, valamint ablakot nyit a római Közel-Kelet görög városának kulturális kölcsönhatásaira."
A folyamatban lévő vizsgálatok első eredményei a Jordán Történelmi és Régészeti Konferencián 2019 januárjában kerülnek bemutatásra. (1)
(1) - https://news.cnrs.fr/articles/an-iconographic-treasure-unearthed