Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Kuvait két évtized óta először leállította az olaj szállítását az Egyesült Államokba

$
0
0

Az olaj vita rendkívül intenzívvé vált az utóbbi időben, miután Donald Trump elnök azzal fenyegetőzött, hogy olyan országokkal szemben is szankciókat vezet be, amelyek továbbra is vásárolnak iráni olajat. A kérdést az egész világon éles kritikával fogadták.

Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma által közzétett statisztikák szerint Kuvait 25 év alatt első ízben leállította az Egyesült Államokba irányuló kőolaj exportját. (1)

Az utolsó alkalom, amikor az Egyesült Államok nem vásárolt kuvaiti olajat 1992-ben volt, amikor iraki csapatok léptek be az országba, így a helyi olajipar szinte teljesen leállt. Eközben Kuvait exportjának csúcspontja az Egyesült Államokba 2012-2014-re visszaesett, ez utóbbi segíti az emirátust abban, hogy diverzifikálja az ellátást.

A Bloomberg szerint Kuvait az amerikai piacról a legvirágzóbb ázsiai piacokra helyezte át a hangsúlyt, amelyek jelenleg az emirátus exportjának 80%-át teszik ki. Új lehetőségek nyílnak meg az Egyesült Államok újabb közelgő szankció sorozatával olyan országok ellen, melyek Iránnal kereskednek, amelyek várhatóan novemberben lépnek életbe. A kiváló minőségű kuvaiti olajjal hordónként 80 dolláros áron kereskednek Ázsiában.
[post_ads_2]
Szaúd-Arábia sok tekintetben Kuvait helyébe lépett a közelmúltban az Egyesült Államok egyik legfőbb olajszállítójaként, és az elmúlt hónapokban a napi szállítás több mint egymillió hordó olajra emelkedett. Szaúd-Arábiát Irak követi napi több mint 400 ezer hordóval.

Közben aggodalmak merülnek fel a nyersolaj esetleges hiánya miatt, mivel az amerikai szankciók korlátozzák az iráni olajkitermelést, és Trump valamint a szaúdi király Salman bin Abdulaziz múlt szombaton megvitatták telefonon a lehetséges lépéseket az ellátás ösztönzésére, az Al Arabiya TV jelentése szerint anélkül, hogy további részleteket közöltek volna. Az amerikai elnök korábban bírálta a kőolaj exportáló országok szervezetét (OPEC államok) a magas árak miatt.

Az USA májusban egyoldalúan kilépett a mérföldkőnek számító iráni nukleáris megállapodásból kijelentve, hogy az iráni olajkitermelést nullára kell csökkenteni, ami azonban számos aggályt vetett fel az OPEC tagok körében, és sokan erős kritikájukat fejezték ki a lépéssel és az azt követő szankciós fenyegetéssel kapcsolatban. (2)

(1) - https://www.eia.gov/dnav/pet/pet_move_wimpc_s1_w.htm
(2) - https://sputniknews.com/business/201810011068499398

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>