Guatemala buja Petén esőerdője alatt rejtőzik egy ősi királyság, amelyet több mint 1000 évig nem érintettek az emberek, de fénykorában több millió mezoamerikai otthona volt, akik egy kifinomult, burjánzó birodalmat építettek fel.
Most egy nemzetközi régészekből álló csoport elsőként fedezte és térképezte fel a több tízezer ókori struktúrát légi fénykibocsátó és távolsági technológia (LiDAR) segítségével mintegy 2100 négyzetkilométeres területen.
A LiDAR-t először 2009-ben alkalmazták ezen a területen, és az egyes helyszínek közvetlen környezetére koncentráltak. A régészek először februárban fedezték fel a hatalmas metropoliszt a guatemalai PACUNAM Alapítvány tudományos nonprofit csoportjának vezetésével. A Science című tudományos folyóiratban hat hónap múlva megjelent tanulmányban a csapat megerősítette több mint 61000 ősi struktúra jelenlétét, köztük lakóházakat, nagy palotákat, ünnepi központokat és piramisokat. (1)
A LiDAR a vastag erdei lombkoronán áthatolva feltárja a magassági változásokat, lehetővé téve a kutatók számára, hogy ezeket a topográfiai jellemzőket ember által kialakított falakként, utakként és épületekként azonosítsák anélkül, hogy valaha is maguknak kellene bejárniuk a hatalmas területeket. Ezen információk alapján percek alatt háromdimenziós térképeket hozhatnak létre, elkerülve a több évnyi nehéz terepmunkát.
"Egészében látva a teraszokat és öntözőcsatornákat, víztározókat, erődítményeket és gátakat, felfedi számunkra azt az elképesztő mennyiségű földmunkát, amit a maják végeztek el az egész tájon egy korábban elképzelhetetlen léptékben," - magyarázta Francisco Estrada-Belli, a csapat egyik tagja egy nyilatkozatában.
[post_ads_2]
Összességében több mint 61000 ősi struktúrát számoltak össze a vizsgált térségben, jelezve, hogy a késő klasszikus időszakban, időszámításunk szerint 650 és 800 között mintegy 7-11 millió ember volt jelen. Összehasonlításképpen, New Yorkban mintegy 8,5 millió ember él. Ezek a populációk egyenlőtlenül oszlanak el az urbanizáció különböző szintjeit figyelembe véve, és több mint 2100 négyzetkilométernyi területre terjednek ki. Ezt a földet valamilyen módon módosították az intenzív mezőgazdasági termelés számára, amely a hatalmas népesség ellátásához volt szükséges több évszázadon keresztül.
"Mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy az ősi maják nagymértékben átalakították a táj képét, hogy mezőgazdaságilag produktívabbá tegyék," - mondta Marcello A. Canuto maja régész. "Ennek eredményeképpen valószínűnek tűnik, hogy ezt a régiót sokkal sűrűbben lakták, mint azt korábban gondoltuk."
A nemzetközi csapat továbbá kiterjedt utakat és hálózatokat térképezett fel, amelyek a különböző városi központokat kötötték össze, amelyek fény derítettek arra, hogy milyen mértékben voltak kapcsolatban egymással ezek a lakott központok, és a lakói mennyire voltak hajlandóak védelmi rendszerekbe munkát fektetni háború esetén.
Mint minden új felfedezés során, a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy megállapításaik "újabb kérdéseket vetnek fel, és hogy finomítani kell a terepmunkát, kiterjedt regionális kutatást kell végezni, és elő kell segíteni a maja régészetet, hogy elkezdődhessen a bátor kutatás és feltárás új korszaka." (2)
(1) - http://science.sciencemag.org/content/361/6409/eaau0137
(2) - https://www.iflscience.com/editors-blog/junglepenetrating