Amikor a felszín alatti vizek elkezdtek eltűnni az indiai Rádzsasztán államban, Bhagwati Agrawal kitalált egy módszert arra, hogy az égből hulló esővizet egész közösségek számára felhasználhatóvá tegye.
Az év nagy részében Rádzsasztánban olyan szárazság van, hogy az emberek homokot használnak az edények tisztításához. A monszun szezonban ugyanakkor rengeteg az eső, ami elegendő vizet biztosít ahhoz, hogy egy egész falu teljes évi szükségletét kielégítse, ha elegendő mennyiségű vizet képesek eltárolni.
Agrawal kitalált egy módszert, egy Aakash Ganga nevű vízgyűjtő rendszert - melynek jelentése "folyó az égből" -, amely jelenleg 10000 ember számára biztosít egész évben tiszta, egészséges ivóvizet.
A magán és állami együttműködés keretében háztetőket bérelnek, és létrehoznak egy csövekből és föld alatti tartályokból álló gyűjtőhálózatot. A rendszer által összegyűjtött esővíz egy része a háztulajdonosoké, a többi egy sor csövön keresztül a közösségi tartályokba kerül.
[post_ads_2]
Agrawal a Sustainable Innovations nonprofit szervezete segítségével próbálja elterjeszteni a rendszert más indiai falvakban, emellett jobb életminőséget is nyújt az embereknek. Amikor a családoknak már nem kell a drága idejüket azzal tölteni, hogy vizet hozzanak nagy távolságokból, akkor a felnőttek több időt tölthetnek munkával és a gyerekeiket többször elküldhetik az iskolába.
Azokban a falvakban, ahol telepítették az esővíz gyűjtő rendszereket, az általános egészségi állapot javult, és a tejelő állatok kétszer annyi tejet termelnek.