Ha az Egyesült Államok szankciókat vet ki Szaúd-Arábiára, akkor "a saját gazdaságát ítéli halálra", mondta az Al Arabiya műsorszolgáltató vezetője. Rijád barátságot köthet Iránnal, az olajjal jüanban fognak kereskedni, és meghívják az orosz hadsereget.
Szaúdi tisztviselők azt mondták, hogy megtorló intézkedéseket vezethetnek be az Egyesült Államokkal szemben, ha Washington azzal fenyeget, hogy szankciókat vet ki a Washington Post újságírója, Jamal Khashoggi eltűnése miatt. Turki Aldakhil, a szaúdi Al Arabiya hírügynökség vezérigazgatója elmondta, hogy Rijád körülbelül 30 olyan lépést fontolgat, amellyel válaszokat adhat a lehetséges szankciókra, és közülük sok elég durvának tűnik.
Egy vasárnapi közleményben a bennfentes azt mondta, hogy a szaúdi befolyás az olajpiacon egyedülálló helyzetbe hozza az országot, amely súlyosan érintheti az amerikai érdekeket. "Ha az olaj ára elérte a 80 dollárt és feldühítette Trump elnököt, senki sem zárhatja ki, hogy az ára 100, vagy 200 dollárra ugorjon, vagy akár duplája legyen ennek a számnak," - írta, hozzátéve, hogy Rijád elkezdheti a nyersolajat kínai jüanban beárazni dollár helyett, ami nagy csapásként fenyegeti a világ tartalék pénznemét.
Továbbá a szaúdiak geostratégiai fordulatot hajthatnak végre az USA-tól riválisai felé: Kína, Oroszország és Irán, tette hozzá Aldakhil. "Senki sem tagadhatja, hogy e szankciók következményei egy orosz katonai bázist foglalnak magukban Tabukban," - mondta, utalva Szaúd-Arábia északnyugati tartományára, amely a Vörös-tenger közelében stratégiai helyen fekszik a kereskedelmi útvonalak mellett, valamint Izrael és Jordánia között.
Az Iránhoz való esetleges közeledés részeként Szaúd-Arábia "a Hamasz és a Hezbollah ellenségeiből baráttá válhat", miközben a az ország megszakíthatja a hírszerzési együttműködést az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel. Jelenleg a szaúdiaktól származó információk a "nyugati emberek millióinak védelméhez" járulnak hozzá, hangsúlyozta.
Természetesen Szaúd-Arábia fegyvereket sem fog vásárolni az amerikai gyártóktól, ha a szankciók zöld utat kapnak, jelezte előre Aldakhil hozzátéve, hogy ez az amerikai védelmi vállalkozók külföldi értékesítését kétharmadával fogja csökkenteni. Továbbá ki fogják tiltani az amerikai cégeket a szaúdi piacokról, tette hozzá.
[post_ads_2]
"Ezek egyszerű eljárások, amelyek több mint harminc másik részét képezik, amelyet Rijád szemrebbenés nélkül fog közvetlenül végrehajtani, ha az amerikaiak szankciókat vezetnek be, szudáni források szerint, akik közel állnak a döntéshozókhoz," - áll a jelentésben.
Rijádnak "nagyon sok kijátszható kártyája" van, ha kénytelen válaszolni az amerikai szankciókra, de az olaj árának manipulálása, ami felboríthatja a globális gazdaságot, "nem kérdés", mondta Ahmed Alibrahim szaúd-arábiai elemző.
Ehelyett Szaúd-Arábia valószínűleg az iszlám és az arab világban való erős befolyására támaszkodik, mondta Alibrahim, megjegyezve, hogy az ország "1,8 milliárd muzulmán arca".
Azt is sugallta, hogy Rijád más országokkal kezdhet üzleti tevékenységet, ha az Egyesült Államok a fegyvereladások elhalasztása mellett dönt.
"Ha nem akarnak fegyvereket eladni nekünk, a piac hatalmas. Valószínűleg, ha például Oroszországból származó fegyvereket kapunk, sokkal fejlettebbek lesznek, mint amelyeket a Kongresszus jóváhagyott Szaúd-Arábia számára."
Szaúd-Arábia azután került tűz alá, hogy török tisztviselők azzal vádolták, hogy meggyilkolták Khashoggit, a jelenlegi szaúdi vezetés önmagát száműző kritikusát a szaúdi konzulátuson tett látogatása során Isztambulban. Rijád tagadja az állításokat, és azt közölték, hogy bizonyítékot szolgáltatnak arról, hogy az újságíró szabadon elhagyta a diplomáciai missziót. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke szerint a szaúdiak "súlyos büntetéssel" szembesülnek, ha az állítólagos bűncselekmény megerősítést nyer, de jelezte, hogy a királysággal meglévő több milliárd dolláros fegyver ügyletekkel kapcsolatban nem hajlandó eljárni. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/441270-saudi-retaliation-us-sanctions/