A külföldi bankok hamarosan az orosz pénzátutalási hálózat részévé válhatnak, amely a hagyományos SWIFT (Világbankközi Pénzügyi Távközlési Társaság) rendszer alternatívájaként szolgál.
"A külföldiek már idén csatlakozhatnak hozzánk. Az emberek már elkezdtek érdeklődni," - mondta Olga Skorobogatova, az orosz Központi Bank első alelnöke. Korábban a tisztviselő azt mondta, hogy az alternatív fizetési rendszer alkalmazásával a külföldi cégek képesek lennének üzletelni a szankcionált orosz vállalatokkal.
Szeptember óta 416 orosz vállalat csatlakozott a Pénzügyi Üzenetek Átviteli Rendszeréhez (SPFS), köztük az Orosz Szövetségi Kincstár és nagy állami vállalatok, köztük a Gazprom Neft, a Rosneft és mások, közölte a Központi Bank.
Oroszország potenciális kizárása a SWIFT-ből 2014-ben kezdett egyre nagyobb aggodalmat szülni az ország bankjai között, amikor az EU és az USA bevezették a Moszkva elleni nemzetközi szankciók első fordulóját az ukrán válságban való állítólagos szerepe és a Krím-félszigetekkel történt újraegyesítés miatt. A SWIFT azt állította, hogy semleges marad a politikai konfliktusban.
[post_ads_2]
Ugyanakkor vannak jelentések arról, hogy az ilyen állítások ellenére az USA-nak elég ereje van ahhoz, hogy a SWIFT-en keresztül zárolja a tranzakciókat. 2012-ben a dán Berlingske újság azt írta, hogy az amerikai hatóságoknak sikerült egy dán üzletember pénzét elkobozniuk, amit egy német bankba utalt egy amerikai szankciók alatt álló kubai szivar tételért cserébe. Az ügylet dollárban történt, ami lehetővé tette Washington számára, hogy blokkolja azt.
A SWIFT olyan pénzügyi hálózat, amely nagy értékű, határokon átnyúló transzfereket biztosít a tagok számára világszerte. Belgiumban van a székhelye, de az igazgatótanácsában az amerikai bankok vezetői foglalnak helyet, akik az amerikai szövetségi törvények alapján működnek, amelyek lehetővé teszik az adminisztráció számára, hogy a bankok és a szabályozók ellen fellépjenek szerte a világon.
Támogatja a legtöbb bankközi üzenetet, amely több mint 11000 pénzügyi intézményt köt össze mintegy 200 országban és területen. Az Európai Unió is dolgozik a SWIFT alternatíváján. A Németország által támogatott projekt abban segíti Brüsszelt, hogy kikerülje az Irán ellen bevezetett amerikai szankciókat. (1)