Az USA célja, hogy az újabb novemberi gazdasági szankciók részeként elvágják Iránt a SWIFT globális fizetési hálózatától. A hálózatról való lekapcsolás megnehezítené Irán számára, hogy pénzt kapjon az exportért.
"Biztosíthatom önöket, hogy a célunk az, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a szankcionált tranzakciók nem történnek meg, akár a SWIFT, akár bármely más mechanizmus révén," - nyilatkozta Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter vasárnap a Reutersnek. "A hangsúly azon van, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a szankciókat betartják." (1)
Miután az Egyesült Államok kilépett a 2015-ös iráni nukleáris megállapodásból májusban, hogy szankciókat vezessenek be az Iszlám Köztársaság ellen, az amerikai büntető intézkedések első fordulója augusztusban lépett hatályba, amelyek a fémkereskedelmet, a szén ipart, az ipari szoftvereket és az autószektort érintették.
A második forduló, amely november 4-én lép hatályba, az iráni olaj eladást és a központi bankot célozza meg.
Miközben a Trump adminisztráció nyomást gyakorol szövetségeseire, hogy csökkentsék az iráni olajimportot a következő hónapban "nullára", a Fehér Ház igyekszik kemény lépéseket tenni Teheránnal szemben azzal, hogy elvágja az országot a belgiumi székhelyű SWIFT pénzügyi hírközlési szolgáltatástól. Ennek eredményeként Irán elveszíti azon képességét, hogy megkapja a pénzt az exportért és hogy fizessen az importért cserébe.
2012-ben az EU szankciókat vetett ki az iráni bankokra, és az EU jogszabályai alá tartozó SWIFT-et arra kényszerítette, hogy legalább 30 iráni pénzintézetet, köztük a központi bankot teljesen vágja el a pénzügyi tranzakcióktól.
Az iráni bankok 2016-ban csatlakoztak újra a hálózathoz az iráni nukleáris megállapodás hatályba lépése után, ami lehetővé tette a szükséges mennyiségű külföldi készpénz beáramlását a teheráni kasszába.
Most Washington ismét nyomást gyakorol európai szövetségeseire, hogy kényszerítsék a SWIFT-et, hogy az iráni bankokat újra vágják el a pénzügyletektől, és csak olyan tranzakciókat engedélyezhessenek, amelyek az ország humanitárius segélyezésével kapcsolatosak. "Szeretnénk elérni a megfelelő eredményt, ami a tranzakciók megszüntetését jelenti," - mondta Mnuchin.
[post_ads_2]
Miközben Donald Trump elnök megpróbálja szorítani a hurkot Irán nyaka körül, Teherán lekapcsolása a SWIFT-ről egy meglehetősen erőltetett ötlet mindaddig, amíg Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság továbbra is részesei az iráni nukleáris megállapodásnak.
A nukleáris megállapodás másik két tagja - Oroszország és Kína - pedig saját fizetési rendszereiket próbálják előtérbe helyezni a SWIFT hálózat megkerülése érdekében. Németország nemrégiben egy rivális európai fizetési rendszer létrehozását javasolta az euró számára, hogy elkerüljék az amerikai szankciókat.
A SWIFT olyan pénzügyi hálózat, amely nagy értékű, határokon átnyúló transzfereket biztosít a tagok számára világszerte. Belgiumban van a székhelye, de az igazgatótanácsában az amerikai bankok vezetői foglalnak helyet, akik az amerikai szövetségi törvények szerint működnek, amelyek lehetővé teszik az adminisztráció számára, hogy a bankok és a szabályozók ellen fellépjenek szerte a világon. Támogatja a legtöbb bankközi üzenetet, amely több mint 11000 pénzügyi intézményt köt össze több mint 200 országban és területen.
(1) - https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-sanctions
(2) - https://www.rt.com/business/441904-iran-swift-mnuchin