58 hajóroncsot fedeztek fel régészek tele régiségekkel Görögország partjainál, amit a legnagyobb leletnek tartanak az ókori roncsok között az Égei és a Földközi-tenger egész térségében.
A roncsokat Fournoi kis szigetvilágában fedezték fel, és azt mondják, hogy időben az ókori Görögország korától egészen a 20. századig terjednek. Legtöbbjük a görög, a római és a bizánci korból származik.
Általában normális dolognak számít, hogy együtt találnak meg több hajóroncsot az Égei-tengeren, azonban ez az első alkalom, hogy ilyen sokat sikerült felfedezni.
A szakértők azt mondják, hogy a roncsok sokat elárulnak arról, hogy az Égei-tengeren, a Földközi-tengeren és a Fekete-tengeren áthaladó áruszállító hajók hirtelen viharokba kerültek és a környék szikláinak ütközve süllyedtek el.
"Nehéz leírni az izgalmat, amit éreztünk, egyszerűen hihetetlen volt. Tudtuk, hogy valami olyasmibe botlottunk, ami átírja a történelemkönyveket," - mondta Dr. Peter Campbell víz alatti régész és a Fournoi projekt egyik vezetője.
Amikor a nemzetközi szakemberekből álló csapat 2015-ben elkezdte a víz alatti felmérést, nagyon meglepődtek, hogy 22 hajóroncsot találtak. Legutóbbi felfedezéseikkel együtt ez a szám mostanra 58-ra emelkedett, és a csapat szerint még több hajóroncs van a víz alatt.
"Valószínűleg az évszázad egyik legfontosabb régészeti felfedezésének nevezném, hiszen most új történetet ismerhettünk meg egy olyan navigációs útvonalról, amely összekötötte az ősi földközi-tengeri térséget," - mondta Campbell.
A hajók és azok tartalma a Fekete-tenger, Görögország, Kis-Ázsia, Olaszország, Spanyolország, Szicília, Ciprus, Levante, Egyiptom és Észak-Afrika szállítási útvonalairól mondanak el rengeteg információt.
A csapat eddig több mint 300 régiséget emelt ki a hajóroncsokból, különösen amforákat, ami ritka betekintést nyújt abba, hogy hová szállították az árukat a Földközi-tenger környékén, főleg bort, olajat, halat és mézet.
[post_ads_2]
"Nem véletlen, hogy sok hajóroncsot találtunk ezen a szakaszon... ha hirtelen megváltozik a szél iránya, és ha a kapitány egy másik térségből származik, és nem ismeri a helyi klíma sajátosságait, végül könnyedén elveszítheti a hajó irányítását és nekiütközhet a szikláknak," - mondta a kutatást vezető Gergios Koutsouflakis.
A későbbi időkben Fournoi-t kalóz menedéknek tekintették, mondta Campbell. A kalózokat a gazdag rakománnyal érkező hajók vonzották a területre. Habár főként az időjárás okozta a hajók elsüllyedését, a kalózkodás bizonyos esetekben ehhez hozzájárulhatott.
A hajóroncsok állapota változó. Egyesek jól állapotban maradtak, mások darabokra estek, miután nekiütköztek a szikláknak.
A felmérő csapat a hajóroncsokat a helyi szivacs búvárok és halászok megfigyelései alapján találta meg.
A csapat, amely régészekből, építészekből, restaurátorokból és búvárokból áll elhatározta, hogy egy víz alatti régészeti központot hoznak létre Fournoi-ban a diákok számára, valamint egy helyi múzeumot, ahol a leleteket fogják bemutatni. (1)
(1) - https://greekcitytimes.com/2018/10/12/greek-archaeologists