Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A világ leghíresebb középső ujja nem másé, mint a nagy tudósé és csillagászé, Galileo Galileié

$
0
0

Az egyik tudományos múzeum sokakat képes megdöbbenteni, na nem azért, mert olyan mesés tudományos műszerekkel rendelkezik, amelyeket egykor a tudomány korszakos felfedezései során használtak, hanem azért, mert a gyűjteményükben szerepel... egy középső ujj.

Ha ez az ujj valóban Galileo Galileihez tartozott, ahogy a múzeum állítja, akkor valószínűleg már megérte kifizetni a belépőjegyet. Ez az ereklye Olaszország egyik legjelentősebb múzeumában, a Galileo Múzeumban (korábban Tudománytörténeti Múzeum), Firenze városában található.

Ami azt illeti, egy kicsit hátborzongatóan néz ki Galileo jobb kezének középső ujja, amely egy tojás alakú üvegben látható, amely egy márvány talapzaton helyezkedik el. Szintén látható a múzeumban a jobb hüvelykujja, valamint egy másik ujja és egy foga.

A testrészeket a nagy tudós holttestéből metszették ki az újratemetése során, amire több mint nyolc évtized után került sor 1642-ben bekövetkezett halálát követően, amikor 77 éves volt.

Mivel az inkvizíció eretnekségért elítélte, Galileo számára nem engedték meg a megfelelő temetést, hogy a családja mellett nyugodhasson. A maradványait egy kis, jelöletlen sírba helyezték el.


Galileo tudományos felfedezései az egyház első számú ellenségévé tették őt, amely egy jól ismert történet. Az Egyház azért ítélte el őt, mert nyilvánosságra hozta a világegyetemről alkotott heliocentrikus elméletét, azt a koncepciót, hogy a Föld a Nap körül kering, és nem fordítva, ami egy úttörő elmélet volt abban az időben.

Ezek az állítások ellentmondtak az egyház akkori tanításainak, és amikor Galilei 1632-ben megvédte elméletét a "Párbeszédek: a két legnagyobb világrendszerről, a ptolemaiosziról és a kopernikusziról" című művében, végül nagy bajba került.

Az egyház arra kényszerítette, hogy tagadja meg az írását, és házi őrizetbe helyezték élete utolsó éveiben. Ennek megfelelően Galileo könyve a hírhedt Tiltott Könyvek listájára került.

A Galileo halálát követő évtizedekben a heliocentrikus világkép végül beigazolódott, és bizonyították, hogy az inkvizíció retteneteset tévedett.

Majdnem fél évszázaddal Galileo után Isaac Newton előterjesztette a gravitáció egyetemes törvényét valamint a mozgás törvényeit, megalapozva a klasszikus mechanika alapjait, amelyek kategorikusan igazolták, hogy Galileo Galileinek igaza volt, amikor kimondta a híres "És mégis mozog (a Föld)" szavakat.
[post_ads_2]
Annak érdekében, hogy jóvátegye a hibáját, az egyház eltávolította Galileo könyvét a feketelistáról 1718-ban, és 1737. március 12-én megengedték maradványainak exhumálását és megfelelő újratemetését a Santa Croce templomban, nem messze attól a helytől, ahol jelenleg a Galileo Múzeum található Firenzében, Olaszországban.

Az újratemetés során Galileo csodálói, mint például a firenzei antikvárius Anton Francesco Gori, igyekeztek testrészeket megtartani tőle emlékként. Így került eltávolításra három ujja, egy foga és egy csigolyája. A résztvevők arra is gondoltak, hogy eltávolítják a koponyáját, amely egykor a tudós ragyogó agyát tartalmazta, de mégsem tették meg.

Az eltávolított testrészek közül Galileo középső ujja bizonyult a leginkább figyelemre méltónak.

Az ellopott testrészeket a szenteknek kijáró tisztelettel övezték annak ellenére, hogy Galileo akkoriban a legnagyobb eretneknek számított a Földön, azon a bolygón, amiről az átlagos 17. századi elmék úgy gondolták, hogy a világegyetem statikus, mozdulatlan középpontja.


Galileo csigolyája a Padovai Egyetemen található, ahol sok éven át tanított. A fennmaradt testrészek magángyűjtőkhöz kerültek, amíg 1905-ben hirtelen el nem tűntek.

Több mint egy évszázad telt el, és az elveszett ujjak és fogak különös módon egy árverésen tűntek fel 2009-ben. Egy 18. századi fúvott üvegből készült vázában tárolták őket, egy fából készült tokban, amelyen Galileo mellszobra volt látható. Amikor az ereklyéket árverésre bocsátották, az eredetük ismeretlen volt. A firenzei műgyűjtő Alberto Bruschi vásárolta meg. A rejtélyes tárgyakat a lányával együtt vizsgálta meg.

Apa és lánya a doboz tetején található mellszobrot Galileoként azonosította, és rábukkantak arra az információra, hogy a tudós testrészeit eltávolították az újratemetési ceremónia alatt, ezért felkeresték a tisztviselőket. Ezt követően részletesebb kutatást végeztek, amely megerősítette, hogy ezek valójában a "tudomány atyjának" elveszett maradványai.

Az ereklyék végül a firenzei múzeumba kerültek, ahol a látogatók más tárgyakat és eszközöket is láthatnak, amelyeket egykor Galileo Galilei használt.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443