Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Oroszország nukleáris hajtóművet tesztel, amely forradalmasíthatja a hosszú távú küldetéseket az űrben

$
0
0

A RIA Novosti bejelentette, hogy Oroszország jövőbeli nukleáris űr meghajtási rendszerének kulcsfontosságú elemét tesztelték sikeresen, amely forradalmasíthatja a Naprendszer hosszú távú kutatását.

Az orosz űr- és atommérnökök legalább 2009 óta fejlesztenek egy speciális űr meghajtási rendszert, amely egy 1 megawattos nukleáris fúziós reaktort használ energia forrásként. A közkiadások oroszországi nyomon követésére szolgáló weboldalon közzétett munkaterv jelentése szerint a rendszer egyik legfontosabb elemét, amely a reaktor hűtéséért felelős, sikeresen tesztelték. (1)

A nukleáris hajtómű, amely YaEDU néven ismert, egy kis gyors neutronos atomreaktorból, és a reaktor illetve a  hajtómű által táplált elektromos generátorból áll.


Ellentétben a vegyi rakéta hajtóművekkel, amelyek mindössze néhány percen belül elégetik hajtóanyagukat, a YaEDU képes lesz több tízezer órán át működni, mielőtt a reaktor magja kimerülne. Ez lehetővé tenné, hogy az űrhajót egyre nagyobb sebességre gyorsítsa az idő múlásával. További előnye, hogy a rendszer megbízható energia forrásként szolgál a fedélzeti elektromos rendszerek számára is. Tehát ez a fajta meghajtás sokkal jobb, mint a hagyományos rakéták a hosszú távú űrmissziók esetében, mint amilyen például a Mars felfedezése és azon túl.

A rendszer létrehozásakor megoldandó egyik mérnöki kihívás a sok hulladékhő kezelése. Mivel az űrhajó vákuumban működik, a hőt az űrbe kell sugározni ahelyett, hogy nagy mennyiségű vizet szállítana, mint a hagyományos atomerőművek esetében.
[post_ads_2]
Az űrhajók hűtésére alapvetően hosszú csöveket használnak, amelyeken keresztül a hűtőfolyadék áramlik, amíg a hőmérséklet le nem csökken. De ez a megközelítés túlságosan terjedelmesnek bizonyult a YaEDU esetében, és sebezhetővé tenné a mikrometeoritok számára is, ami komoly fenyegetést jelentene a rendszer használatával tervezett küldetések során.

Helyette az orosz mérnökök létrehoztak egy folyadékcsepp radiátort. Ez az eszköz olyan cseppecskék áramlását hozza létre, amelyek együttesen nagy felülettel rendelkeznek és nagy mennyiségű hőt képesek az űrbe sugározni. Ezután a cseppeket összegyűjti és visszavezeti a rendszerbe.

A RIA Novosti által idézett jelentés szerint a Keldysh Research Center, a vezető orosz űrlaboratórium "létrehozta és tesztelte a csepp generátor és a kollektor elemeinek prototípusát és befejezte annak vizsgálatát".

A YaEDU egyéb komponenseinek sikeres tesztelése már korábban megtörtént, beleértve a speciális üzemanyagrúd szerelvényt és az ionhajtóműveket. Oroszország azt tervezi, hogy a rendszert a TEM űrhajó, vagy a szállítási és energetikai egység részeként használja fel. (2)


(1) - https://ria.ru/science/20181029/1531649544.html
(2) - https://www.rt.com/news/442521-nuclear-propulsion-system-russia/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>