Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy 13,5 milliárd éves ősi csillagot fedeztek fel, ami nem sokkal az univerzum keletkezése után jött létre, ráadásul itt van a szomszédban

$
0
0

Bár az evolúciót általában az élettel társítjuk, a csillagok is hasonló folyamaton mennek keresztül. A nagy bumm után létrejött első csillagok elsősorban könnyű elemekből álltak, a későbbiek viszont egyre nehezebbek lettek a fémeknek köszönhetően.

Most pedig a csillagászoknak sikerült  azonosítani az egyik legősibb csillagot, amit valaha találtak, ami úgy tűnik, hogy csupán egy generációval azután jött létre, hogy a világegyetem kialakult. Mivel viszonylag közel van a Földhöz, a felfedezés azt jelentheti, hogy galaktikus szomszédságunk sokkal idősebb, mint korábban gondoltuk.

Az univerzum első csillagai körülbelül 13,6 milliárd évvel ezelőtt keltek életre, mindössze 180 millió évvel a nagy bumm után, amely egy pillanatot jelent kozmikus léptékben. Ezek az első generációs csillagok leginkább olyan könnyű elemekből álltak, mint a hidrogén, a hélium és egy kevés lítium, és a fúziós folyamat révén létrehozták az első nehézfémeket. Amikor ezek a csillagok végül felrobbantak, az így létrejövő szupernóvák szétszórták ezeket a nehéz elemeket a kozmoszban.


A csillagok következő generációi ezen anyagok felhői körül álltak össze, vagyis egyre nehezebb fémeket tartalmaztak, majd maguk is folytatták azok létrehozását. Ahogy a ciklus ismétlődött, a csillagok egymást követő generációinak egyre magasabb lett a fémtartalma, így egy csillag "fémessége" jó kiindulópontot jelent korának meghatározásához.

Pár évtizeddel ezelőttig széles körben elterjedt volt az a nézet, hogy az első csillagok már régóta halottak lehetnek, miután elégették üzemanyag tartalékaikat és felrobbantak. Az elmúlt években azonban a csillagászok körülbelül 25 "ultra fémszegény" csillagot azonosítottak, amelyek a világegyetem legrégebbi ismert égitestei közé tartoznak, de ezek mindegyike körülbelül ugyanolyan tömegű volt, mint a Nap.

Az újonnan azonosított ősi csillag, melynek neve 2MASS J18082002-5104378 B, sokkal kisebb, a Nap tömegének mindössze 14 százaléka. Továbbá az ismert csillagok közül ennek van a legalacsonyabb fémtartalma, ami ugyanolyan koncentrációban található meg benne, mint a Merkúr bolygó esetében. A kutatók szerint valószínűleg a második generációs csillagok közé tartozik. Ez az adat megdöbbentő, ha összehasonlítjuk a Nappal, amely egy fiatal, virgonc csillag, amely körülbelül 4,6 milliárd éves, és annyi fémet tartalmaz, mint 14 darab Jupiter. (1)
[post_ads_2]
"Az eredmények azért jelentősek, mert először sikerült közvetlen bizonyítékot találnunk arra, hogy léteznek nagyon ősi, alacsony tömegű csillagok, és a mai napig életben maradhattak anélkül, hogy megsemmisítették volna magukat," - mondja Andrew Casey, a csillagról készült tanulmány társszerzője. (2)

A szóban forgó ultra fémszegény csillag nem a legrégebbi, amiről tudunk - ez csak az egyik, melyet a Sloan Sky Survey felmérés során fedeztek fel 2014-ben. De ami különösebben furcsa, az az, hogy a Tejútrendszer "vékony lemezében", a saját galaxisunk azon régiójában található, amit mi az otthonunknak hívunk. Ez azt sugallja, hogy a Tejútnak ez a része legalább 3 milliárd évvel idősebb, mint korábban gondolták.

A kutatók szerint ez a felfedezés azt jelenti, hogy a jövőben még ennél idősebb csillagok is megfigyelhetők lesznek, beleértve az első generációs csillagokat is.

(1) - http://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-4357/aa
(2) - https://www.monash.edu/science/news/current/scientists

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443