A geológusok egy hatalmas, 31 kilométer átmérőjű, 300 méter mély krátert fedeztek fel, amelyet egy 10 milliárd tonnás, legalább 1 kilométeres meteorit hozott létre, amely legfeljebb három millió évvel ezelőtt csapódott Grönlandba, és egész idő alatt rejtve volt.
Az óriási, vasból álló űrszikla másodpercenként 20 kilométeres sebességgel ütközött az ősi Grönland felszínének, ami 47 milliószor akkora energiát szabadított fel, mint a Hirosimára ledobott atombomba 1945-ben. A becsapódás hatalmas mennyiségű jeget olvasztott meg, aminek következtében a környező óceánba hatalmas mennyiségű olvadékvíz áramlott és a törmelék messze szétszóródott.
A becsapódásra valamikor 12000 és 3 millió évvel ezelőtti időpont között került sor.
Nem ez az első olyan kráter, amelyet a jelenlegi jégtakaró alatt fedeztek fel. Ez a 25. legnagyobb kráter, amelyet valaha találtak a világon és a legnagyobb ebből az időszakból (az elmúlt 3 millió évből). A kráterre eredetileg 2015 júliusában bukkantak rá, de három éven keresztül egy nemzetközi tudósokból álló csoport dolgozott azon, hogy igazolják a rendkívüli felfedezést.
"A rendkívüli felfedezések rendkívüli bizonyítékot igényelnek," - mondta Kurt H. Kjær, a Dán Természettudományi Múzeum geológusa.
Egy évtizednyi NASA radar adat felhasználásával a csapat, amelyet a Koppenhágai Egyetem Déli Természettudományi Múzeumának Geo-genetikai Központjának kutatói vezettek, képesek voltak leszűkíteni a hihetetlen anomália helyét a kilométeres vastagságú gleccser alatt.
[post_ads_2]
"Rögtön tudtuk, hogy ez valami különleges, ugyanakkor világossá vált, hogy nehéz lesz megerősíteni az eredetét," - mondta Kjær. "40 millió évet kellett visszamennünk egy hasonló nagyságú kráter megtalálásához, tehát ez egy nagyon ritka előfordulás a földi történelemben."
A tudósok most közeli törmelékeket próbálnak találni, hogy jobban megértsék a meteorit összetételét, mielőtt a gleccserek fagyott mélységeiben kezdenének kutatni, hogy elérjék magát az űrből érkezett kőzetet.
"Olyan bolygón élünk, ahol bármiféle felmérést végezhetünk, és úgy gondolhatjuk, hogy mindent tudhatunk," - mondta Kjær. "De amikor egy ilyen hatalmas dolgot lát az ember, ami egyszerűen el van rejtve, akkor rájövünk, hogy a felfedezések korának még egyáltalán nincs vége." (1)
(1) - https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-11/