Egy mexikói városban a Coca-Cola gyár mellett olyan kevés az ivóvíz, hogy a helyiek alternatívaként fogyasztják a cukros italt. Sőt, az üdítőt vallási szertartások során és pénznemként is használják, miközben a cukorbetegek száma az egekbe szökik.
A Chiapas mexikói államban található Cristobal de las Casas évek óta egy közömbös helyi önkormányzat és egy multinacionális vállalat profitéhsége között él, amely lecsapolja a helyi vízforrásokat, amit csak a kapitalizmus legrosszabb megnyilvánulásának lehet nevezni.
A Coca-Colát helyi szinten állítják elő a Femsa üzemben, amelyet Mexikóban palackoznak és adnak el. A mexikói kormánnyal kötött, régóta fennálló megállapodás értelmében a gyárnak joga van arra, hogy naponta több mint 1,1 millió liter vizet termeljen ki.
A kétségbeesett helyiek átlagosan több mint két liter üdítőitalt fogyasztanak naponta, mivel gyakran elérhetőbb, mint a palackozott víz, és majdnem olyan olcsó. Egy 1,5 literes Coca-Cola palack körülbelül 18 mexikói pesoba kerül (250 forint), míg a vízért 10 mexikói pesot (140 forint) kérnek üvegenként.
Chiapas államban 2013 és 2016 között 30 százalékkal növekedett a cukorbetegség okozta halálozási arány.
Az őslakos Tzotzil népesség a legsúlyosabban érintett, tízből öt ember fogyasztja a cukros, koffein tartalmú üdítőitalokat naponta. A Coca-Cola ma már mindenütt jelen van a városban, bevonva a helyi gyógyszertárakat, éttermeket, sőt már az őshonos vallási szertartások során is használják.
"A Coca-Cola egy mindennapos felajánlás az Isten számára," mondta Maria Lopez, egy Chiapasban tevékenykedő bennszülött gyógyító, aki az üdítőitalt a "pox" nevű maja italhoz hasonlította, amely cukornádból készült. "Ez eltávolítja az összes gonoszságot, és boldogan tartja a szívet ... az ivása eltávolít minden rosszat a testedből."
A Coca-Colát gyakran a valódi pénz helyett használják a közösségen belül.
"Amikor az embereknek hozományt kell adniuk egy fiatal számára, gyakran készpénzzel vagy azzal egyenértékű Coca-Colával fizetnek," - mondta Rigoberto Alfaro, a Chiapas Autonóm Egyetem Társadalomtudományi Karának tanára.
[post_ads_2]
"És a cég nagyon érdekes kereskedelmi stratégiát készített - a városban a Coca-Cola értékesebb, a vidéki területeken pedig olcsóbb. Ha valakinek nincs pénze, használhatja az üdítőitalt mint pénznemet."
A helyi lakosok egyre gyakrabban kerülnek kórházba az "elhízás, az alultápláltság, a magas vérnyomás és a cukorbetegség" tüneteivel, állítja Luis Alberto Ferrera, a Kulturális Kórház Táplálkozási Tanszékének vezetője.
"Közel egy évtizede dolgozunk velük együtt, hogy közösségi víztartályokat, tetőre szerelt vízgyűjtőket és vízvédelmi projekteket biztosítsunk a probléma megoldásához," - nyilatkozta a Coca-Cola egy 2018. júliusi sajtóközleményben.
A Coca-Cola a maga részéről tagadta a vádakat, és a helyi önkormányzatot tette felelőssé a krónikus vízhiány, az állami beruházások hiánya, a rossz tervezés és a romló infrastruktúra miatt, miközben látszólag nem vállal felelősséget a közegészségügyi válság kialakulásáért.
(1) - https://www.rt.com/news/444157-coca-cola-replaces-water-chiapas/