A világ legnagyobb gátját a Pamír hegységben, Tádzsikisztánban, Közép-Ázsiában fogják felépíteni. A helyszínről készült lenyűgöző légi felvételek jól szemléltetik a projekt nagyságát és a félreeső vidék szépségét.
Az új vízerőmű gát első turbináját már telepítették, annak ellenére, hogy mindössze 75 méter magasan található. Ez a tervezett magasságnak csupán egynegyedét teszi ki, amely 2026-ra el fogja érni a megdöbbentő 335 métert.
Ezzel jóval felülmúlja a meglévő legmagasabb duzzasztómű magasságát, a kínai Csinping-I-et mintegy 30, és a híres Hoover-gátat az Egyesült Államokban mintegy 114 méterrel.
A projekt tervezett költsége összesen 3,9 milliárd dollár. "Ezt a dátumot Tádzsikisztán modern történelmében arany betűkkel fogják írni, és a büszkeség forrása lesz a következő generáció számára," - mondta Imomali Rakhmon tádzsik elnök, amikor elindította az erőmű első turbináját.
A Rogun-gátnak elnevezett erőműnek hat turbinája lesz, összesen 3600 megawatt (MW) kapacitással, amely közel 100 kilométerre keletre található Dusanbétól, az ország fővárosától.
[post_ads_2]
"Ez egy egyedülálló vízerőmű, nem mindenki képes felépíteni egy ilyen struktúrát a hegyekben," - mondta Sherali Imomaliev vezető mérnök, aki nyilvánvalóan arra a tényre hivatkozott, hogy a gát egy olyan területen épül fel, amelyet néha földrengések sújtanak.
A Világbank megbízásából létrehozott szakértői csoport azonban egyetértett abban, hogy a Rogun-gát tervezése lehetővé teszi, hogy ellenálljon a potenciális szeizmikus hatásoknak. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/444211-tajikistan-largest-world-dam/