Kína ugrásszerű fejlődést ért el saját "mesterséges Napjának" kifejlesztése terén a "Kísérleti Fejlett Szupravezető Tokamak" (EAST) segítségével, amely 100 millió Celsius fokos nukleáris fúziós reakció révén működik, közölte a Kínai Tudományos Akadémia Plazmafizikai Intézete a múlt héten.
Az EAST, a kínai tudósok által a nukleáris fúzió energiájának kiaknázására tervezett és kifejlesztett eszköz egy lépéssel közelebb került egy stabilabb fúziós reakció fenntartásához, ameddig csak lehetséges és még magasabb hőmérsékleten.
Egy olyan világban, ahol a növekvő villamosenergia kereslettel és a romló környezet dilemmájával szembesülünk, Kína olyan fúziós projekten dolgozik, amely óriási mennyiségű tiszta energiát tud felszabadítani anélkül, hogy az ózonrétegre káros melléktermékeket hozna létre.
A hasadási reakciótól eltérően a fúzió képes olyan olcsó energiát előállítani, amely sokkal kevesebb azonnali szennyeződést és maradék anyagot eredményez, mint a meglévő energiatermelési módszerek. Ennél is fontosabb, hogy ezt biztonságosabb módon teszi, ha figyelembe vesszük, hogy a fúziós erőmű két atommag kombinációját követeli meg ahelyett, hogy felhasítaná az atomot, ahogy a maghasadásos reaktorok teszik, ami mérgező hulladékot termel, amely több tízezer évig tart, mire lebomlik.
Song Yuntao, az EAST igazgatóhelyettese szerint az általuk kitalált eszköz ellenőrizhető, bármikor leállítható a tápellátása, és nincs nukleáris katasztrófa kockázata.
Bár a fúzió nagy előnyökkel rendelkezik, a technológia követelményeinek nehéz eleget tenni. A berendezésnek fenn kell tartania a több mint 100 millió Celsius fokos hőmérsékletet, és elég hosszú ideig kell működnie ahhoz, hogy a reakció működésbe léphessen.
[post_ads_2]
Miután 2017-ben 101,2 másodperccel új rekordot állítottak fel az EAST állandósult H-módú működésének fenntartásával, a kínai tudósok 2018-ban a mag fizikai mechanizmusának vizsgálatára kezdték helyezni a hangsúlyt a nagy teljesítményű fűtés mellett.
Az EAST kísérletekben 2018-ban elért eredmények fontos és közvetlen tapasztalatot nyújtanak a Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor (ITER) létrehozásához, amely egy nagy nemzetközi tudományos projekt, amely 35 ország, köztük Kína, Oroszország és az USA globális együttműködése.
Ezen kívül kísérleti bizonyítékot és tudományos támogatást nyújt Kína folyamatban lévő fúziós mérnöki tesztreaktor (CFETR) projektjéhez, az intézet szerint. (1)
(1) - https://news.cgtn.com/news/3d3d414f3455544e3045