A mesterséges intelligencia el akar vinni bennünket valahová az információ manipulálásával. Fő célpontja az érzékelésünk befolyásolása.
Miért kell a gyerekeket már egészen kicsi korban függővé tenni a technológiától? Mi lesz velük, amikor felnőttek lesznek? Ők lesznek az elsők, akik önként, ellenállás nélkül adják át magukat a mesterséges intelligenciának? Az embert fokozatosan fejlesztik hozzá a technológiához, úgy, hogy azt észre sem veszi.
A tudatosság bármilyen formát felvehet. A mesterséges intelligencia felett semmi hatalmunk nem lesz, az egy teljesen újfajta tudatosság lesz. Mi az, amitől az emberek ennyire nem tudnak tisztán látni? Mitől vannak egyre mélyebb és mélyebb transzban? Van-e még ebből kiút?
http
vntv
Könyvajánló
A mesterséges intelligencia társadalma
Pokol Béla
A társadalom átfogó változásai állandó riadóztatást jelentenek, hogy a kutatók az addig kialakított elméleti kategóriáik és jövőprognózisaik helytállóságát ellenőrizzék. Azt meg lehet érteni, hogy miért mennek végbe exponenciális gyorsasággal változások a jövőben a mesterséges intelligencia fejlődése terén, és ezek milyen mélyen alakítják át az eddig sok ezer évekig is változatlan emberi közösségi alapokat. Milyen hordereje van az eddigiekben az emberi értelemből összegződő társadalmak struktúrái szempontjából a változásokat felerősítő és kiegészítő gépi értelemnek? Különösen, ha a gépi értelem emberi értelem fölé növekedésének perspektíváját és az emberi értelemtől és irányítástól elszakadó, önszerveződő mesterséges értelem létrejöttét is feltételezzük a jövőben. Mindannyiunk életét közvetlenül is érintő, kikerülhetetlenül nagy kérdéseket feszeget ez a könyv.
Élet 3.0 - Embernek lenni a mesterséges intelligencia korában
Max Tegmark
Vajon a jövő technológiája teljesebbé teszi az életünket?
Képesek leszünk kordában tartani a mesterséges intelligenciának köszönhető hatalmat?
A jövőben békésen élnek majd az emberek a robotokkal, kiborgokkal és hibridekkel?
Uralma alá vonhatja-e a mesterséges intelligencia a kozmoszt?
Csak idő kérdése az ember feletti általános mesterséges intelligencia megalkotása, ami a korábbi technológiáknál sokkal nagyobb mértékben fogja átalakítani az életünket. A közeljövőben gyökeresen megváltoznak mindennapjaink, akárcsak az egészségügy, az igazságszolgáltatás, a hadászat és jogrendszer, a magántulajdon és a munkahelyek megszűnésével pedig a gazdaságban ma érvényesülő elvek is értelmüket vesztik.
Max "Mad Max" Tegmark, az MIT fizikaprofesszora gondolatkísérleteiben a távoli jövőre vonatkozóan is felvázolja a lehetséges forgatókönyveket: a legoptimistább elképzelésektől egészen a legsötétebb végkifejletekig veszi végig, hogyan alakulhat az emberiség és az élet sorsa az univerzumban. Könyvében arra szólít fel minket, hogy még időben gondoljuk át, milyen jövőt szeretnénk, és ennek érdekében milyen célokat adjunk a jövő szuperszámítógépeinek - ugyanis a "robusztus és jó szándékú" mesterséges intelligencia a legjobb dolog lehet, ami az emberiséggel történhet.
[post_ads_2]
"Mindnyájunknak - nem csak a tudósoknak, iparági szakembereknek és hadvezéreknek - meg kell vizsgálnunk, hogy mit tehetünk már most annak érdekében, hogy a jövőben nagyobb eséllyel profitálhassunk az MI-ből, és elkerülhessük a buktatókat. Ez korunk legfontosabb párbeszéde, és Tegmark gondolatébresztő könyve lehetővé teszi, hogy ebben mi is részt vegyünk." - Prof. Stephen Hawking, a Cambridge-i Elméleti Kozmológiai Központ kutatási igazgatója
"Ez a magával ragadó könyv végigvezet minket azokon a kihívásokon és döntési helyzeteken, amelyekkel az élet, az intelligencia és a tudatosság jövőjének kutatása során találkozunk - a Földön és azon túl is." - Elon Musk, a SpaceX alapítója, vezérigazgatója és technológiai vezérigazgatója, a Tesla Motors társalapítója és vezérigazgatója
"Tegmark új könyve mélyen elgondolkodtató útmutató korunk legfontosabb párbeszédéhez, megpróbál választ adni arra a kérdésre, hogyan hozhatunk létre jó indulatú civilizációt a jövőben, miközben a biológiailag adott gondolkodásunkat a saját magunk alkotta még nagyobb intelligenciával ötvözzük." - Ray Kurzweil, feltaláló, szerző és jövőkutató, A szingularitás küszöbén - amikor az emberiség meghaladja a biológiát (The Singularity is Near) és a How to Create a Mind (Hogyan alkossunk elmét) című könyvek szerzője
"A mesterséges intelligencia által felszabadított, eddig soha nem tapasztalt erőnek köszönhetően az emberiség talán történelmének legjobb évtizede előtt áll - vagy épp a legrosszabb előtt. Még soha nem olvastam ilyen alapos és egyben szórakoztató könyvet az MI hatásairól, mint amilyet Max Tegmark írt. Aki még nem ismeri Tegmark lebilincselő gondolatait, az most igazi ínyencfalatra talál." - Erik Brynjolfsson, a MIT Digitális Gazdaság Kezdeményezésének igazgatója, a The Second Machine Age (A második gépkorszak) társszerzője
Max Tegmark a MIT fizikaprofesszora, és az Élet Jövője Intézet (Future of Life Institute) elnöke. Az Our Mathematical Universe (Matematikai univerzumunk) szerzője, és több tucat tudományos dokumentumfilm közreműködője. Az új elgondolások, a kalandok és az inspiráló jövő iránt érzett szenvedélye másokat is magával ragad.