Az egyik vezető orosz űrkutató központ videót készített egy olyan nukleáris meghajtású rakétáról, amely hét hónap után képes lesz a Marson landolni, és mindössze 48 órával a leszállás után újra elindulhat az űrbe.
"A Marsra tervezett küldetés a közeljövőben lehetséges, de önmagában nem ez a cél. A meghajtásunk lehet az alapja egy egész sor űrmissziónak, amelyek jelenleg tudományos fikciónak tűnnek," - mondta Vlagyimir Koshlakov, a moszkvai Keldis Kutatóközpont vezetője a Rossiyskaya Gazetának.
Az intézet, amely a 2. Világháború alatt kifejlesztett Katyusa rakétákról lett híres, 2009 óta dolgozik azon, hogy egy "egyedülálló" meghajtási rendszert dolgozzanak ki. A korábbi leírásokban egy olyan gázhűtésű hasadó reaktor szerepel, amely egy generátort táplál, ami viszont egy plazma hajtóművet lát el energiával.
Az 1960-as és 1980-as évek között a szovjetek és a NASA különféle atomreaktorokat telepítettek az űrben, bár Koshlakov nem adott pontos dátumot arra vonatkozóan, hogy az új meghajtás mikor áll majd készen, de azt mondja, hogy "felül fogja múlni a meglévő technológiai és tudományos fejlődést."
"Az újbóli felhasználhatóság az elsődleges szempont," - mondta Koshlakov, aki maga is tudományos kutató, aki a hőátvitelre és a matematikai modellezésre szakosodott. "Olyan hajtóműveket kell kifejlesztenünk, amelyeket nem kell finomhangolni vagy javítani egynél többször tíz út során. Emellett 48 órával azt követően, hogy a rakéta visszatér az űrből, újra készen kell állnia az indulásra. Ezt követeli a piac."
[post_ads_2]
Arra a kérdésre, hogy képes lesz-e az új technológia megverni az olyan külföldi vállalatokat, mint például Elon Musk agilis SpaceX magáncége, amely saját küldetéseket tervez a Marsra, Koshlakov közömbösen válaszolt.
"Elon Musk egy már létező technikát használ, amit régóta kifejlesztettek. Ő egy üzletember: olyan megoldást fogadott el, amely már ott volt, és sikeresen alkalmazta. Nevezetesen, a munkáját a kormány segítségével is elvégzi," - mondta Koshlakov. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/443889-mars-nuclear-reusable-russian-rocket/