Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A tudósoknak új tervük van a globális felmelegedés elleni küzdelemben: a Nap fényének csökkentése

$
0
0

A globális felmelegedés elleni küzdelem jegyében új és "leleményes" módszerrel álltak elő egyes tudósok, melynek során vegyi anyagokat használnának a Nap fényének elhomályosítására. De hogy hogyan kívánják elérni ezt a hatást, ezzel kapcsolatban a kutatásuk nem eléggé pontos.

Mivel úgy tűnik, hogy a világ nem ért egyet a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében, a problémát az ellenkező oldalról kell megközelíteni a Harvard és a Yale tudósainak feltételezése szerint. A kutatók nemrégiben tettek közzé egy tanulmányt, amely szerint nagy mennyiségű szulfát részecskét kellene bejuttatni a Föld alsó sztratoszférájába, hogy szó szerint elhomályosítsák a Napot, amivel semmissé tehetők a globális klímaváltozás hatásai, és akár olcsó is lehet! (1)

A "hipotetikus"és "rendkívül bizonytalan és ambiciózus" tervvel kapcsolatban azonban nincsen semmiféle garancia arra, hogy nem fordulnak még katasztrofálisabbá a dolgok. Gyanúsan kevés az információ arról, hogy milyen hatással lehet a Nap fényének blokkolása azok számára, akik olyan alapvető dolgokra támaszkodnak, mint például a növények termesztése, vagy esetleg sokan halálra fagynának.


Ehelyett a Environmental Research Letters folyóiratban megjelent tanulmány a potenciális költségeket és a szükséges technológiát tárgyalja a nagyra törő, majdhogynem önhitt terv megvalósításához. A kutatók különböző lehetséges módszereket vitatnak meg a nagy léptékű "bolygómérnökségi" projekt megvalósítására: repülőgépek, léggömbök, vagy akár csak vegyi anyagok kilövése a levegőbe nagy fegyverekkel.

Eltekintve mindettől van egy meglehetősen komoly probléma a javaslattal, hogy jelenleg nincs olyan repülőgép, amely ténylegesen képes lenne egy ekkora hasznos teher szállítására. A SpaceX Falcon Heavy rakéta meglévő verziójának adaptálását kizárták, a költségekre hivatkozva.
[post_ads_2]
A javaslat szerint a program 15 éven belül elindítható, amelynek kezdeti költsége mintegy 3,5 milliárd dollár, amelyet egy további 15 éves időszak követne, ami további 2,5 milliárd dollárt jelent - ami viszonylag alacsony ár a projekt nagyságrendjéhez és jelentőségéhez képest. Egy kezdetben nyolc hajóból álló flottát később majdnem 100-ra bővítenének annak érdekében, hogy a szükséges mennyiségű vegyi anyagokat a világon ki lehessen juttatni.

A javaslatnak más, kevésbé technikai hátrányai is vannak. A legnyilvánvalóbb, hogy a terv számos ország között egy nemzetközi koordinációt igényelne, beleértve az Egyesült Államokat is - amelynek elnöke, Donald Trump rendszeresen kétségbe vonja magát az éghajlatváltozást.

Dr. Phil Williamson, a Kelet-Angliai Egyetem tiszteletbeli docense kritizálta a javaslatot, és kijelentette, hogy azokat a nemzeteket, amelyek "továbbra is szélsőséges éghajlati eseményeket tapasztalnak", amiről "úgy vélik, hogy azokért a bolygómérnökség tevékenysége a felelős," kompenzálni kellene. Más szóval, a Föld és az ég egymástól való elvágása valóban nagy felelősséget vet fel.

Mások azért kritizálják a stratégiát, mert szerintük az nem más, mint egy szépségtapasz, amely figyelmen kívül hagyja a probléma tényleges okait.

(1) - http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aae98d
(2) - https://www.rt.com/news/444762-global-warming-dim-sun/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443