Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Első lépések a megtervezett ember irányába - Megszülettek a világ első "génszerkesztett" gyermekei Kínában

$
0
0

Iker lányok születtek Kínában, miután a génjeiket úgy szerkesztették, hogy ellenálljanak a HIV vírusnak, az emberiség történetében először, állítja egy kínai genetikus.

A génszerkesztő technológia fejlődése ebben az évtizedben átformálta az emberi gének személyre szabását, így a tudományos fikció gyakorlati lehetőséggé vált. 2015-ben kínai kutatók jelentették be az első sikeres emberi embrió szerkesztést. Míg az óvatos gondolkodású emberek a kísérletezés ellen érveltek, amíg a technológia nem válik fejlettebbé és az emberiség az etikus kérdéseket képes lesz megoldani a megtervezett babákkal kapcsolatban, egy kínai tudós már olyan kutatásokban vehetett részt, amelyek eredményeként két szerkesztett genommal rendelkező lány született.

A sencseni He Jiankui szerint a csecsemők ellenállnak a HIV vírusnak, miután kikapcsoltak náluk egy bizonyos gént. A munkáról az interneten közzétett kínai orvosi dokumentumokban számoltak be. (1) Egy nemzetközi genetikai konferencia előtt megerősítette, hogy végeztek ilyen kutatást, amelyet Hongkongban tartanak ezen a héten. Elmondta, hogy úttörő erőfeszítései arra szolgálnak, hogy kikövezzék az utat más kutatók számára. (2)


"Nagy felelősséget érzek magamban, hogy nem csak az első, hanem az egyetlen példa is. A társadalom el fogja dönteni, hogy mi a következő lépés," - mondta. A tudós azt állítja, hogy míg a kutatásban résztvevők nem etikusok, ők a felelősek ebben az esetben, hogy mi "a helyes és mi a rossz, mert az életüket tették fel rá."

A CRISPR-cas9 nevű eszköz lehetővé teszi a gének viszonylag egyszerű és olcsó szerkesztését. Az eljárást bizonyos betegségek kezelésére alkalmazták már emberek esetében, de a szerkesztés nem befolyásolta, hogy mit tudnak továbbadni a gyermekeiknek. Az embrió megváltoztatása jelentős különbséggel bír: a megváltoztatott DNS öröklődik.
[post_ads_2]
Azt mondta, hogy azért választotta a HIV vírust, mert komoly problémává vált Kínában, ami 500000 és 1,5 millió közötti számban fertőzte meg az embereket. Ha az állapota közismertté válik, az ember társadalmi megbélyegzéssel szembesül. A projekt felajánlotta a HIV fertőzött pároknak a lehetőséget arra, hogy olyan gyermekük legyen, aki ellenáll a szüleik betegségének, ami egy olyan lehetőség, amelyet néhányan szívesen megragadtak. A résztvevőknek ingyenes termékenységi kezeléseket is kínáltak. Az iker lányok szülei visszautasították, hogy riport készüljön velük, vagy hogy ismertté váljanak.

Számos tudós áttekintette a nyilvánosságra hozott eredményeket, de azt állítják, hogy még túl korai lenne megmondani, hogy az eljárás valóban sikeres-e vagy sem. A munkát még nem tették közzé lektorált kiadványban.


Néhány tudós szerint a kezelés maga is megkérdőjelezhető értékkel bír a betegek számára, figyelembe véve, hogy mára hatékony HIV kezelést fejlesztettek ki, és hogy az általa végzett szerkesztés miatt a csecsemők hajlamosabbak lehetnek más betegségekre, például az influenzára.

Egyesek arra is rámutattak, hogy a páciensek hozzájárulását rögzítő dokumentumokban a kezelést HIV "vakcina" fejlesztési programként írják le, jelezve, hogy a résztvevők félrevezethetők.

Michael Deem biomérnök professzor, aki a tudós tanácsadója volt amikor az USA-ban tanult, és akivel együtt dolgozott a projekten elmondta, hogy úgy véli, hogy a résztvevők teljes mértékben tudatában voltak a kockázatoknak, és hogy a beleegyezésük során aláírt nyomtatvány "laikus fogalmakkal"  magyarázza a kezelés természetét.

Deem professzor egy laboratóriumot működtet a Kínai Tudományos és Technológiai Déli Egyetemen Sencsenben, és két genetikai vállalat tulajdonosa az országban. Korábban kísérletezett egereken, majmokon és emberi embriókon. A módszereivel kapcsolatban már benyújtotta a szabadalmi kérelmet, bár eddig nem esett szó széleskörű alkalmazásukról.

(1) - https://www.technologyreview.com/s/612458/
(2) - https://apnews.com/4997bb7aa36c45449b488

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443