Tenea egy ókori görög város volt, amelyet a történet szerint a trójai háború túlélői alapítottak az időszámításunk előtti 12. vagy 13. században. Helyét és létezését egészen mostanáig csakis a történelmi szövegekből ismerhettük.
A közelmúltban azonban az ország kulturális minisztériuma bejelentette, hogy régészek egy csoportja ékszereket, fazekakat sőt még a város infrastruktúráját is felfedezte, ami látszólag megerősíti feltételezett helyszínét Chiliomodi falu közelében, Görögország déli részén.
Keveset tudunk Teneáról, mindössze annyit, hogy a trójaiak hozták létre, akiket a trójai háborúban Agamemnon, Mükéné királya foglyul ejtett. A legenda szerint a város a negyedik század fordulóján a Római Birodalom végéig virágzott, amikor úgy tűnt, hogy nagyobb károkat szenvedett el egy gót invázió során. A minisztérium szerint a várost az avar és a szláv támadások során a 6. században elhagyták.
Az utóbbi időben a régészek több mint öt évet töltöttek feltárással Chiliomodia, a Peloponnészoszi-félszigeten található falu térségében. A csapat elsősorban a Teneát körülvevő néhány temetőre összpontosított, de a legutóbbi ásatás során megtalálták egy település maradványait, amelyekről úgy vélik, hogy maga az elveszett város.
"Jelentős eredmény, hogy a város maradványai, a burkolt utak, az építészeti szerkezetek végre napvilágra kerültek," - mondta Elena Korka vezető régész.
A kutatók eddig agyag, kő és márvány padlókat és falakat fedeztek fel, magának a városnak az infrastruktúráját. Továbbá vázákat, ékszereket (aranyból, bronzból és csontból), valamint körülbelül 200 ritka érmét találtak a hellenisztikus és a késő római korszakokból, amelyek közül legalább az egyikkel a túlvilágra való utazásért fizetettek.
Néhány szokatlan lelet is előkerült, többek közt egy csont játékkocka, egy vasgyűrű az egyiptomi Szerápisz istent és a háromfejű kutyát, Kerberoszt ábrázoló képpel, és egy kerámia edény, amely két emberi magzat maradványait tartalmazta. Ezek a tárgyak a régészek szerint az időszámításunk előtti 4. századból vagy még régebbről származnak.
Korka szerint a tárgyak azt mutatják, hogy az ősi város polgárai "rendkívül gazdagok" voltak. Tenea elhelyezkedése - két fontosabb város, az északi Korinthosz és a déli Argosz között - azt sugallja, hogy lakosai komoly hasznot húztak a kereskedelemből.
[post_ads_2]
"A városnak jól megkülönböztethető kerámia formái voltak keleti hatással, és kapcsolatot tartottak fenn a kelettel és a nyugattal egyaránt... és saját gondolkodásmódjuk volt, amely - amennyire csak lehetséges volt - a saját politikájukat is alakította," - mondta Korka.
Az új felfedezések ellenére maga a város és lakói továbbra is rejtélyt jelentenek számunkra, de a jövőbeli ásatások révén remélhetőleg több információhoz juthatunk. (1)
(1) - http://www.amna.gr/home/article/309963/