Az összeesküvés-elméletekkel kapcsolatban elvégzett legnagyobb tanulmány néhány érdekes és sokatmondó tényt tár fel arról, hogy az emberek mit gondolnak a hatalomról, hogy valójában ki irányítja a kormányokat, sőt, az is kiderül belőle, hogy hányan hisznek az alternatív igazságokban.
A tanulmány hat éve alatt 9 különböző országból származó embereket kérdeztek meg a Cambridge-i Egyetem és a YouGov kutatói a Leverhulme Trust által finanszírozott kutatás során. Ez a tanulmány a legalaposabb, melyet valaha is elvégeztek a témában, és az akadémikusoknak első alkalommal nyílt lehetőségük feltárni az összeesküvés hiedelmekkel kapcsolatos kérdéseket, a társadalmi bizalmat, valamint a hírfogyasztási szokásokat különböző országokban. (1)
A tanulmány időzítése érdekes, hiszen egyre többen fordulnak el a főáramú "tényektől"és inkább olyan független forrásokból származó információkat vizsgálnak, amelyek gyakran teljesen más narratívát nyújtanak, mint az ellenőrzött mainstream médiumok.
Napjainkban és modern korunkban, ahogy egyre több másfajta igazság kerül napvilágra, egyesek azt sugallják, hogy azok, akik hisznek az összeesküvés-elméletekben, instabilak és gyakran valamilyen mentális betegségben szenvednek. Ez nem is annyira meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a cél az, hogy az emberek minél inkább tájékozatlanok maradjanak, de a játék lényege egyre nyilvánvalóbbá válik.
Mielőtt folytatnánk, igen, egyes összeesküvés-elméletek hamisak és félrevezetőek, sokuk azonban nem. Időről időre azt láthatjuk, hogy egyre több összeesküvés-elméletről derül ki, hogy valójában igazak. Azonban továbbra is keményen ítéljük meg az alternatív információkat, mivel kollektíven nem vagyunk képesek megtanulni a leckéket.
Gondoljunk csak például Edward Snowdenre. Az elmúlt időben egyre többen állították, hogy a "Nagy Testvér"évek óta figyeli és nyomon követi mindazt, amit csinálunk, de csak akkor tudatosodott az emberek többségében, amikor Snowden a nyilvánosság elé lépett és bizonyította, hogy ez az egész "összeesküvés" igaz.
Érdekes, hogy a közvélemény nagy része, az oktatás, sőt a kormányzat is gúny tárgyává teszi ezeket az embereket, és inkább azokra fókuszál, akik "iskolázottak", és akik, őszintén szólva, egy meghatározott módon tudnak csak szavazni, de arra mindig stabilan.
Ez a tömegek klasszikus kondicionálása, hogy elkerüljék, hogy az emberek olyan igazságokról is halljanak, amelyek mélyen megráznák a hatalomban lévőket.
[post_ads_2]
A tanulmány eredményei
A YouGov több mint 11500 embert kérdezett meg kilenc országban: Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban, Magyarországon, Olaszországban, Lengyelországban, Portugáliában, Svédországban és az USA-ban. Az eredményeket úgy súlyozták, hogy azok megfelelően reprezentatívak legyenek minden egyes országra nézve.
A Brexitre szavazók 15%-a, valamint a maradásra szavazók 11%-a Nagy-Britanniában úgy gondolta, hogy függetlenül attól, hogy hivatalosan ki van kormányon, a világot egy olyan titkos globális összeesküvés tagjai irányítják, akik az eseményeket együtt kontrollálják.
Az Egyesült Királyságban élő emberek 44%-a úgy véli, hogy "bár úgynevezett demokráciában élünk, akkor is csupán néhány ember irányítja az országban a dolgokat".
A hatalommal szembeni bizalmatlanság is magas volt az Egyesült Királyságban, hiszen 77%-uk "nem nagyon" vagy "egyáltalán nem" bízik az újságírókban, 76%-uk bizalmatlan a brit kormány minisztereivel szemben, és 74% bizalmatlan a cégvezetőkkel.
Ezzel szemben a barátokkal és a családdal szembeni bizalmuk 87 és 89%-os volt a válaszadók körében, ami potenciálisan növelte a közösségi médiában résztvevők által megosztott hírforrásokkal kapcsolatos bizalmat.
A brit maradásra szavazók 50%-a rendszeresen használja a közösségi médiát a hírek elérésére, szemben a Brexitre szavazók 34%-os arányával, és nagyobb valószínűséggel olvasnak híroldalakat (41%), mint a távozást támogatók (18%).
Svédországban adnak a legkevésbé hitelt az összeesküvés-elméleteknek. 52%-uk a kutatók által felvetett elméletek közül egyről vagy többről úgy vélte, hogy igazak, szemben Magyarországgal, ahol az emberek 85%-a elhiszi az összeesküvés-elméleteket.
Az Egyesült Államokban ez a szám 64% volt, Franciaországban 76%. Svédországban pedig probléma van a szólásszabadsággal ... rendszeresen üldözik és börtönbe zárják azokat az embereket, akiknek népszerűtlen véleményük van. (2)
(1) - https://www.cam.ac.uk/research/news/brexit-and-trump
(2) - https://www.collective-evolution.com/2018/11/25/new