A maga nemében egyedülálló robot asszisztens túl van az első néhány napján a Nemzetközi Űrállomáson, ahol az ESA űrhajósa Alexander Gerst hozta működésbe CIMON-t, amely egy segítségnyújtási rendszer, de emellett társalogni is tud a személyzettel.
A CIMON, amely a Crew Interactive Mobile CompanioN (Legénység interaktív mobil társa) rövidítése, egy medicin labda méretű műanyag gömb, amelyet 3D nyomtatással készítettek és az IBM Watson mesterséges intelligencia képességeivel látták el.
Az Airbus által épített repülő robot az ISS belső terében mozogva nyújt támogatást az űrhajósoknak a rutin feladataik során, valamint társaságot biztosít számukra és egyfajta stresszoldó funkciót is ellát. (1)
Az assziszenst először a múlt hónapban kapcsolták be, és az első beszélgetésre egy 90 perces foglalkozás alatt került sor a repülő robottal, amit az alábbi videóban láthatunk.
Ebben az látható, ahogy Gerst arra utasítja CIMON-t, hogy ébredjen fel, majd megkérdezi a robot nevét, hogy honnan származik, majd ezután lejátszotta az űrhajós egyik kedvenc számát is.
A kis csevegés után CIMON a kijelzőjén megjelenítette és hangosan elmondta egy kristályosítási kísérlet utasításait, kipróbálta az ultrahangos érzékelőit az elülső kamerái segítségével pedig élő videót közvetített.
Ennek célja az volt, hogy meggyőződjenek arról, hogy a robot asszisztens képes a személyzet tagjainak a különböző módokon történő segítségnyújtásra.
(1) - https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/