Az ENSZ által elfogadott határozatok kijelentik, hogy Izrael megszállása a Golán-fennsíkon "semmis", és arra ösztönzi az államokat, hogy tartsák fenn a megszállt Jeruzsálemben a status quót.
Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése hat határozatot hagyott jóvá Izraellel kapcsolatban még november 16-án pénteken, köztük azt a követelést, hogy Izrael vonuljon ki a Golán-fennsíkról, továbbá ratifikálják a szíriai szuverenitást a terület felett, és felszólítják a nemzetközi közösséget, hogy tartózkodjanak bármely olyan egyoldalú intézkedés elismerésétől, amelyet Izrael foganatosít Jeruzsálemben. (1)
151 igen, 2 nem szavazattal és 14 tartózkodással az ENSZ jóváhagyta a "Szíriai Golán" határozatot, hogy Izrael adja fel a hegyvidéki régió feletti irányítást. Izrael 1967-ben foglalta el a Golán-fennsík egy részét a hatnapos háború során és az 1973-as októberi háború idején. Izrael ezzel törvénytelenül szerezte meg a mintegy 1200 négyzetkilométeres terület, valamint a Galileai-tenger, Izrael legfontosabb édesvízi forrásának ellenőrzését. 1981-ben Izrael elcsatolta a területet, amit a nemzetközi közösség nem ismert el.
Izrael azon döntése, hogy elutasítja az ENSZ Biztonsági Tanácsa 497. számú határozatát, amely elutasította az izraeli ellenőrzést és joghatóságot vezetett be a Golán-fennsík felett, megsértette a határokon átnyúló törvényeket, és Izrael jelenléte a térségben érvénytelenné vált, közölte a tanács.
Az Egyesült Nemzetek azt követően szavazott, hogy Szíria állandó képviselője petíciót nyújtott be az ENSZ Biztonsági Tanácsának, aki hangsúlyozta, hogy a szíriaiak "továbbra is szenvednek a megszállás miatt".
"Országom ismételten kifejezi Szíria szuverenitását a megszállt szíriai Golán-fennsíkon a 1967. június 4-ig visszamenőleg terjedő időszakra, amely nem volt része tárgyalásnak vagy lemondásnak, és hogy megszállt földjeinket és jogainkat teljes mértékben visszaállítjuk, és Izraelnek és telepeseinek előbb-utóbb el kell hagyniuk földjeinket a Golán-fennsíkon."
Az izraeli miniszterelnök Benjamin Netanjahu azt mondta: "Izrael soha nem fogja elhagyni a Golán-fennsíkot" annak ellenére, hogy joghatóságát a térségben nem ismerik el nemzetközileg.
November 16-án az Egyesült Nemzetek Közgyűlése öt határozatot is jóváhagyott a palesztin ügy érdekében.
A legfontosabb az az állásfoglalás volt, amely felszólította az országokat, hogy ne ismerjék el az Izrael által Jeruzsálemben hozott intézkedéseket, és tartsák fenn a szent város aktuális status quóját. A határozat továbbá elutasította az Egyesült Államok nagykövetségének Tel-Avivból Jeruzsálembe való áttelepítését.
Jeruzsálem egy vitatott város. Keleti részét, melyet túlnyomó tübbségében palesztinok laknak, 1967-ben Izrael elfoglalta, majd később elcsatolta. Mint a Golán-fennsík esetében, a nemzetközi közösség ezt a lépést sem ismeri el. (2)
(1) - https://www.unwatch.org/2018-un-fourth-committee
(2) - https://www.telesurenglish.net/news/Israel-Loses-UN