Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Kína történelmi holdkutató expedíciót indított égi kísérőnk sötét oldalára

$
0
0

Kína egy holdjárót indított egy történelmi misszió részeként, hogy segítségével feltárják a Hold sötét oldalát azzal az ígéretes lehetőséggel, hogy forradalmi felfedezéseket sikerül tenni az extraplanetáris élet esélyével kapcsolatban.

A pénteki sikeres kilövés során Föld körüli pályára küldték a kínai Chang'e-4-et (Holdistennő-4), amely a jövő év januárjában soha nem látott landolást fog végrehajtani a hold sötét oldalán. A holdjáró a 3 milliárd éves "Von Kármán" kráterben fog leszállni, ahol méréseket és kísérleteket fog végezni, hogy új információkat szerezzen a Hold kialakulásáról és történelméről.


A Von Kármán krátert Kármán Tódorról nevezték el, aki 1881-ben született Budapesten. Gépészmérnök, fizikus, alkalmazott matematikus volt, akit az amerikai légierő védőszentjének becéznek, és a szuperszonikus repülés atyjaként, valamint a rakétatechnológia és hiperszonikus űrhajózás egyik úttörőjeként is ismernek. Tudta nélkül a német repüléstechnika alapjainak letételével a német légierő, a Luftwaffe kifejlesztéséhez is sokban hozzájárult.

Kármán Tódor később Csien Hszüe-szen, a kínai űrprogram alapítójának tanácsadója lett az 1930-as években.

A holdjáró feladata az lesz, hogy megfigyelje a növényi élet fenntartásának lehetőségeit, felkutatja a potenciális vízforrásokat a korábban nem feltárt területeken, valamint csillagászati kísérleteket végez a Hold túlsó felén, amely a Föld elektromágneses hullámaitól természetes módon árnyékolt.

A kínai holdjáró előző modellje sikeres, 972 napos küldetést hajtott végre 2016 elején egy olyan misszió során, amely Kínát a harmadik nemzetté tette a történelemben, amely sikeresen elérte a Holdat.


A Szovjetunió volt az első nemzet, amely elsőként vethetett pillantást a Hold sötét oldalára, amikor 1959-ben elkészítették az első képeket a felszínéről, feltárva egy hegyekkel és sziklákkal teli ismeretlen területet, amely radikálisan különbözik égi kísérőnk már ismert felétől.

Kína nagyratörő tervei a holdkutatás terén nem fognak véget érni a szondával. Az ország azt tervezi, hogy 2030-ra űrhajósok fognak landolni a Holdon, ami azt fogja jelenteni, hogy az 1970-es évek eleje óta először fogja az ember ismét megvetni a lábát a hozzánk legközelebbi égitesten. (1)

(1) - https://www.rt.com/news/445910-meet-you-on-dark-side/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>