A kerámia egy sokoldalú, többcélú anyag, amellyel a kutatók folyamatosan kísérleteznek. Egy japán kutatócsoport állítólag létrehozott egy olyan új anyagot, amely sikeres öngyógyító tulajdonságokkal rendelkezik, és gyorsan kijavítja a repedéseket a kialakulásukat követően.
A kutatók most azt vizsgálják, hogyan használhatják fel ezt az innovatív új anyagot, és a legígéretesebbnek a repülőgép hajtóműveket tartják, amelyek esetében szerintük valóban hasznát lehetne venni az öngyógyító tulajdonságának.
Az új kutatásról szóló jelentés szerint a japán kutatók sikeresen kifejlesztettek egy újfajta kerámia anyagot, amely körülbelül egy perc alatt képes önmagától kijavítani a repedéseket. Sőt mi több, ez a tökéletes fajta anyag alkalmas lehet a repülőgép gyártó ipar számára.
Pontosabban, az Országos Anyagtudományi Intézet (NIMS) és a Yokohamai Nemzeti Egyetem kutatói közösen mutatták be megállapításaikat, és azt mondták, hogy az anyagot közvetlenül a repülőgépek hajtóműveiben lehetne használni, ami lehetővé teheti számukra, hogy tovább üzemeljenek még akkor is, ha egy légi ütközés során károsodást szenvednek. (1)
Toshio Osada, a NIMS vezető kutatója szerint az új kerámia anyag használata, amely önmagától kijavítja a repedéseket, hatalmas előnyöket jelenthet a repülőgép hajtóművek esetében.
"Ha a repülőgép hajtóművében repedés következik be repülés közben, a kerámia anyag lehetővé teszi a repülőgép számára a kár helyreállítását még a leszállás előtt anélkül, hogy le kellene állítani a motort." Ennek ígérete óriási megtakarítást jelentene, nem is beszélve az általános biztonságról a repülőgépen abban az esetben, ha egy balesetet történne, ami károsodást okoz a hajtóműben.
Eközben az új kerámia anyag fejlesztéséért felelős kutatócsoport más módszereket is keres a találmány lehető legjobb kihasználására. Ahogyan Wataru Nakao, a Yokohamai Nemzeti Egyetem mérnök professzora állítja, a kerámia anyagot "a termékek széles körében lehet használni", és ezért most még több tanulmány elvégzését tervezik. Nagyon sok függ a sikerüktől, mivel remélik, hogy az anyagot a jövőben kereskedelmi forgalomba hozhatják.
Ha valaki azon tűnődik, hogy a kutatók miért pont a repülőgép hajtóművek gyártásának gondolatával foglalkoznak elsősorban, akkor tudni kell, hogy a kerámia alapú motorok ötlete már régóta felvetődött.
Valójában a kerámiából készült motorokra a hagyományos repülőgép hajtóművek életképes alternatívájaként tekintenek, és az egyetlen dolog, amely meggátolta eddig, hogy valós alkalmazására nyíljon lehetőség az a tény, hogy magában anyagként egyszerűen túl gyenge és valószínűleg nem sokkal az első használat után tönkremenne.
Ezzel azt mondják, hogy a kerámia lehetséges alternatív anyagnak tekinthető, mivel könnyebb és hőállóbb, mint a nikkel és a titán. A japán kutatócsoport által létrehozott új anyag esetében az anyag általános gyengeségét úgy javították, hogy szilícium-karbidot adtak hozzá. Ezzel a szilícium-karbid szilícium-dioxiddá alakult, amint a kerámia magas hőmérsékleten megrepedt.
A szilícium-dioxid az oka annak, hogy a repedések "meggyógyulnak" - amikor kitölti a repedéseket, és végül kijavítja a károkat. Ez nagyon hatásos, de több munkára van szükség van ahhoz, hogy a lassú öngyógyító folyamatból eljussanak egy egyperces önjavításhoz, ami jelenleg a kutatók elsődleges célja. (2)
(1) - https://www.nims.go.jp/eng/news/press
(2) - http://www.asahi.com/ajw/articles/AJ2