Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ez a horvát sziget úgy néz ki felülről, mint egy óriási ujjlenyomat

$
0
0
Ez az apró sziget az Adriai-tengeren, Horvátország partjainál, az utóbbi időben sok figyelmet kapott. A Dalmácia partjához közel fekvő Sibenik-szigetcsoportban található 0,14 négyzetkilométeres kis szigetet kőfalak borítják.

A levegőből nézve az ovális alakú Bavljenac-sziget úgy néz ki, mint egy óriási ujjlenyomat, melynek vonalai a bőr barázdáihoz hasonlítanak.

Mint sok nyugat-európai országban, mint például Írországban, Angliában és Skóciában, Horvátország vidékének és partvonalának nagy részét száraz kőfalak ölelik körbe. Ezek a konstrukciók évszázadokra nyúlnak vissza, és történelmileg a szomszédos mezőgazdasági területek közötti határok jelölésére szolgáltak. A falak habarcs nélkül készültek, helyette az építők óvatosan kiválasztották a köveket, és úgy rakták őket egymásra, mint a puzzle darabokat.


Horvátország sok partvidékét karsztos topográfia jellemzi, más szóval, sziklás területekről van szó. Hogy megművelhessék ezeket a kövekkel teli földeket, a gazdálkodók gondosan felszedték őket a talajról, majd felhasználták a falak megépítésére a telkek körül, bizonyos esetekben több kilométer hosszú rácsot alkotva.

Bavljenacon, ezen a fél kilométer hosszú szigeten összesen 23 kilométernyi falat húztak fel. Nemrégiben a horvát kormány arra kérte az UNESCO-t, hogy vegye fel a szigetet és a kőfalait a Világörökségi listájára.


A falak a mezőgazdasági határok kijelölésén túl a "bura" néven ismert erős szelektől is védelmet nyújtottak, ami lehetővé tette a termesztést a partvonal mentén fekvő területeken. Pagban, az Adriai-tenger leghosszabb partvidékével rendelkező hosszúkás szigetén a gazdák hosszú falakat építettek ki  kőből, amelyek hossza több mint ezer kilométer.

A Bavljenac-szigeten egyébként kutatók találtak egy édesvizű kutat, amelyből a növényeket öntözték. Azt is kiderítették, hogy a szigeten szőlőt termesztettek, melynek maradványai még ma is megtalálhatók.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>