Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Úgy ragyog, mint 600 billió Nap - A Hubble egy lenyűgöző csillagszülő kvazárt figyelt meg

$
0
0

20 évnyi keresést követően a Hubble Teleszkóp megtalálta a legfényesebb kvazárt, amit valaha láthattunk a korai univerzumból, amely 600 billió Nap fényerejével rendelkezik, és évente 10000 csillagot hoz létre.

Mi az a kvazár?

A kvazárok hatalmas objektumok az univerzumban, amelyek mérhetetlen mennyiségű energiát bocsátanak ki. Ezek az aktív galaxisok fényes magjai, és csillagszerű a megjelenésük, amikor távcsővel figyeljük őket.

A J043947.08 + 163415.7 nevű kvazár annyira öreg, hogy az onnan érkező fény akkor kezdte meg az útját, amikor az univerzum mindössze 1 milliárd éves volt, vagyis körülbelül 12 milliárd évvel ezelőtt.

A kvazárt egy hatalmas fekete lyuk táplálja, amely a becslések szerint több százmilliószor nagyobb, mint a Napunk, melyről a csillagászok az Astrophysical Journal Letters-ben egy közelgő tanulmányban fognak beszámolni.

A csapat becslése szerint a kvazár évente akár 10000 csillagot is létrehozhat, ami a Tejút évi egyetlen csillagával összehasonlítva meglehetősen brutális számnak tűnik.

"Ez az, amit már régóta keresünk," - mondta Xiaohui Fan vezető szerző az új kvazár felfedezéséről. "Nem számítunk arra, hogy sok fényesebb kvazárt találunk, mint ez, az egész megfigyelhető Univerzumban!"


Bár a fényereje figyelemre méltó, csak a gravitációs lencse hatásnak köszönhető, amit egy homályos galaxis okoz közte és a Föld között, amely elhajlította a fényét és ezért 50-szer fényesebbnek tűnik a tudósok számára.


"Tulajdonságai és távolsága miatt elsődleges jelöltnek számít a távoli kvazárok evolúciójának és a középpontjukban található szupermasszív fekete lyukak szerepének vizsgálatára," - mondta Fabian Walter társszerző.

A tudósok további kutatást folytatnak a titokzatos, káprázatos kvazárral kapcsolatban, hogy további ismereteket szerezzenek a környező galaxisokra gyakorolt gravitációs hatásáról, és hogy többet megtudjanak az intergalaktikus gázok összetételéről és hőmérsékletéről a korai univerzumban. (1)


(1) - https://www.spacetelescope.org/news/heic1902/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>