Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy gyémántnál keményebb "földönkívüli"ásványt fedeztek fel Izraelben

$
0
0

Nagy izgalmat váltott ki a geológusok körében világszerte egy észak-izraeli hegyekben tett új felfedezés. A Zevulun-völgyben, a Kármel hegy közelében az izraeli Shefa Yamim bányavállalat egy új ásványt talált, amelyet még soha nem fedeztek fel a Földön.

A Nemzetközi Ásványtani Szövetség rendszeresen jóváhagyja az új ásványi anyagokat hivatalos listáján, és évente legfeljebb 100 új anyagot adnak hozzá a nyilvántartáshoz.

Ez a legújabb felfedezés azonban jelentős eseménynek számít, mivel korábban azt hitték, hogy az ilyen típusú ásványi anyag csak a földönkívüli anyagokban található meg.

Az új ásványi anyag meglehetősen hasonlít az allendeitre, amelyet korábban az Allende meteoritban találtak, amely 1969 februárjában zuhant a Földre. Azonban ez az első alkalom, hogy egy ilyen anyagot természetes körülmények között találtak a Földön lévő sziklákban.

A Shefa Yamim vezérigazgatója, Abraham Taub elmondta, hogy az ásványi anyagot karmeltazitnak nevezték el a felfedezésének helye és a szerkezetében található ásványok után, ami titán, alumínium és cirkónium.

Míg a Nemzetközi Ásványtani Szövetség által jóváhagyott új ásványok többsége látványos, a karmeltazit jelentős kereskedelmi lehetőségeket kínál, mivel az ékszerek készítéséhez használt más drágakövekre hasonlít.

Ezt a furcsa új ásványi anyagot zafír repedésekben találták meg, ami a második legkeményebb ásványi anyag a gyémánt után, ami természetes körülmények között megtalálható a Földön.

A karmeltazit kémiai összetételében nagyon hasonlít a zafírra és a rubinra, és fekete, kékeszöld vagy narancssárga-barna színben található, fémes árnyalattal.

Csiszolt karmeltazit

A sűrűségvizsgálat után azonban a tudósok felfedezték, hogy a karmeltazit még keményebb, mint a gyémánt, és lényegesen ritkább, ezért rendkívül értékes.

A Zevulun-völgyhöz közeli régió a vulkáni tevékenységéről ismert, amely a Kréta korszakból származik. A Kármel hegyvonulat legalább 14 vulkáni szellőzőnyílásnak ad otthont, amelyek rendkívül hosszú időn keresztül megteremtették a karmeltazit kialakulásának geológiai feltételeit.

A geológusok úgy gondolják, hogy a karmeltazit 30 kilométeres mélységben jött létre a Föld felszíne alatt, közel a kéreg-köpeny határához. A magas nyomás és hőmérséklet részben olvadt sziklákat hoz létre, amelyek folyadékot szabadítanak fel és új ásványi anyagokat képeznek.

Ahogy a szellőzőnyílások a föld felszínén megjelennek, ez a vulkáni anyag gyorsan feljut a felső kéregbe más anyagokkal együtt, ami a Kármel hegyben található ásványokat hozza létre.

A gazdag geológiai örökség által kínált lehetőségek miatt a bányászati cég intenzíven dolgozik ebben a régióban. Annak ellenére, hogy főként zafírt keresnek, az új ásványi anyagot a sziklákból összegyűjtött drágakövekbe ágyazva fedezték fel.

Bár a bányavállalat több mintát fedezett fel, a karmeltazit továbbra is rendkívül ritka. Az eddig felfedezett legnagyobb kő 33,3 karátos volt.

A mai napig a karmeltazitot csak a Zevulun-völgyben fedezték fel, ami azt jelenti, hogy az egyik legritkább ásványi anyag a világon, és valószínűleg az egyik legdrágább is egyben.

A vállalat az ásványi anyagot drágakőként kívánja forgalomba hozni, és potenciálisan a csúcsminőségű ékszerek gyártása során fogják felhasználni. Egy dolog biztos, ha ez a "földönkívüli"ásványi anyag eljut a piacra, valószínűleg monumentális összegű árcédulát fog kapni. (1)

(1) - https://www.haaretz.com/israel-news/israeli

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443