Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ez a 3500 éves kéz Európa legrégebbi fém testrésze, melyet Svájcban találtak meg kincsvadászok

$
0
0

Svájci régészek a közelmúltban jelentették be, hogy felfedezték Európa legrégebbi fém emberi testrészét. A 3500 éves tárgy egy kéz, amely valamivel kisebb, mint egy valódi emberi kéz, és valamivel több mint fél kilogramm bronzból készült. A csuklóján van egy aranyfóliával ellátott mandzsetta, a belsejében pedig egy foglalat, amely lehetővé tette, hogy egy rúdra vagy egy botra legyen felszerelhető.

A leletre eredetileg 2017-ben bukkantak a Bieli-tó közelében, a nyugati Bern kantonban (tartományban) fémdetektorokat használó kincsvadászok, akik átadták a hatóságoknak egy bronz tőrrel és egy bordacsonttal együtt, amit a közelében találtak.

"Soha nem láttunk ilyet," - mondta Andrea Schaer, a Bern Régészeti Szolgálat Őstörténeti és Római Régészeti Osztályának vezetője. "Nem voltunk biztosak benne, hogy hiteles-e vagy sem - vagy, hogy egyáltan mi is ez."

Az aranyfólia réteg csukló részhez történő rögzítésére használt szerves ragasztó kis mintájának radioakarbon kormeghatározása során megállapították, hogy a tárgy nagyon régi - a középső bronzkorból származik, körülbelül az időszámításunk előtti 1400 és 1500 közötti időszakból. (1)

Ez az információ elég volt ahhoz, hogy meggyőzze a régészeket, hogy visszatérjenek múlt tavasszal a területre, ahol a bronz kezet eredetileg megtalálták. Miután a kincsvadászok megmutatták, hogy pontosan hol találták meg a tárgyakat, Schaer és csapata hét hetet töltött el a helyszínen, amiről kiderült, hogy egy komolyan megsérült sírról van szó a Bieli-tó felett, Prêles falu közelében.

A temetkezési helyen a kutatók megtalálták egy középkorú férfi csontjait, valamint egy hosszú bronztűt, egy bronz spirált, ami valószínűleg hajkötőként viseltek, és aranyfólia töredékeket, amelyek megegyeznek a bronz kézen található arany díszítéssel. Továbbá megtalálták a bronz kéz letört ujjait a férfi sírjában, ami azt jelezte, hogy a kezet eredetileg vele együtt temették el.


A bronzkori temetkezési helyeken ritkán találnak fémtárgyakat, az arany pedig szinte soha nem fordul elő ezeken a helyszíneken Svájcban. Amennyire a svájci régészek meg tudták ítélni, egy ilyen lelet Európában, sőt azon kívül is egyedülálló.

"Azon tény miatt, hogy több ezer bronzkori sírhelyet ismerünk, és soha nem találtunk ilyesmit, nagyon különlegesnek tűnik," - mondta Stefan Hochuli, a közeli Zug kanton Műemlék Megőrzési és Régészeti Osztályának vezetője.

A bronz kezet Bielben állították ki, ahol bárki megtekintheti. Eközben a régészek azon dolgoznak, hogy publikálják a leletet, és azt próbálják megfejteni, hogy pontosan mire is használhatták a kezet.

"Valamire rá kellett, hogy tegyék, de nem tudjuk, hogy mi volt az," - mondta Schaer. A kéz foglalata azt sugallja, hogy egy szobrot díszíthetett, egy rúdra szerelték, és úgy használták, mint egy jogart, vagy akár szertartás során használták rituális célból.

A kutatók egyelőre nem találták meg a pontos választ, de mivel a kincskeresők anélkül távolították el a sírból a kezet, hogy dokumentálták volna, lehetetlen megmondani, hogy eredetileg milyen helyzetben volt a férfi testéhez képest. (2)


(1) - https://www.be.ch/portal/fr/index/mediencenter/
(2) - https://www.nationalgeographic.com/science/20

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>