A szupergazdagok és a világ többi része közötti különbség még soha nem volt nagyobb, derül ki az Oxfam globális jótékonysági szervezet legújabb adataiból. 26 ember most ugyanakkora vagyonnal rendelkezik, mint 3,8 milliárd kevésbé kiváltságos ember a Földön.
A szervezet "Közjó vagy magánvagyon" címmel megjelent új jelentése rávilágít a gazdagok további folyamatos gazdagodására, valamint a világ legszegényebb felében megfigyelhető fordított tendenciára, amely tavaly 11 százalékkal lett szegényebb. (1)
Ugyanebben az időszakban a vagyonpiramis tetején lévő milliárdosok száma rohamosan emelkedett, és 2018-ban 900 milliárd dollárral, vagy naponta 2,5 milliárd dollárral nőtt a vagyonuk. 2017 és 2018 között minden második nap született egy új milliárdos, a jelentés szerint.
Az előző évhez viszonyítva, amikor 43 ember birtokolt akkora vagyont, mint a világ szegényebb fele, 2018-ban már csak 26 milliárdos kellett ahhoz, hogy az összes vagyonuk megfeleljen a 3,8 milliárd szegény ember által birtokolt javaknak.
Mindent összevetve, a pénzügyi világ teljesen felépült a 2008-as pusztító gazdasági válság óta, és azóta a milliárdosok száma majdnem megduplázódott, a jelentés szerint.
Az Oxfam hétfőn tette közzé éves jelentését a Davos-i Világgazdasági Fórum előtt, amely a szupergazdagok és hatalommal rendelkezők meghívásos klubjaként ismert, és amely a résztvevők által alkalmanként tartott pazar partijairól vált elhíresültté.
A jótékonysági szervezet azt állítja, hogy az egyedüli járható út, hogy kezelni lehessen az egyre növekvő egyenlőtlenséget, ha megemelik a gazdagok adóját. A szervezet szerint a leggazdagabbak adójának fél százalékos növelése fedezné 262 millió gyermek oktatási költségeit, és 3,3 millió ember életét megmentő egészségügyi ellátást lehetne biztosítani.
Néhány milliárdos ugyan végez filantróp és jótékonysági munkát - az egyik ilyen példa Bill Gates, aki pénzt ad a szegénység felszámolásának reményében - mások úgy tűnik, kevés felelősséget vállalnak a világ egyre aggasztóbb jövőjéért. Az Oxfam jelentés az Amazon vezérigazgatóját, Jeff Bezost tartja a világ leggazdagabb emberének, akinek becsült vagyona 112 milliárd dollár, aki egyszer azt mondta, hogy nem látja jobb módját a hatalmas vagyonának felhasználására, mint az űrutazás finanszírozása.
Bár a beismerése felizgatta az űr rajongóit, egyben felháborodást is okozott, és megerősítette sokak azon véleményét, hogy a gazdagok fizessenek több adót.
Az Oxfam szerint az a benyomás, hogy a leggazdagabb egy százalék nem ad vissza eleget a közösségnek beigazolódott, mivel valóban egyre kevesebbet fizetnek.
"A gazdag országokban a személyi jövedelemadó átlagos felső szintje az 1970-es 62%-ról 2013-ban 38%-ra csökkent," - mondja a jelentés, míg a fejlődő országokban átlagosan 28%.
Egy másik probléma a szupergazdagok adóelkerülése, amely a kormányoknak 7,6 billió dollárba kerül. A növekvő jövedelmi különbségek különösen a nőket érintik, akik a jelentés szerint 23%-kal keresnek kevesebbet globálisan, mint a férfiak.
"Az emberek a világ minden táján dühösek és csalódottak. A kormányoknak most valós változásokat kell eszközölniük, biztosítva, hogy a vállalatok és a gazdag személyek fizessék meg az adót és fektessék ezt a pénzt ingyenes egészségügyi ellátásba és oktatásba, amely mindenkinek megfelel," - mondta Winnie Byanyima, az Oxfam International ügyvezető igazgatója.
"A bankszámlád mérete nem diktálhatja, hogy hány évet tölthet a gyermeked az iskolában, vagy hogy mennyi ideig élsz - mégis ez a valóság túl sok országban szerte a világon," - tette hozzá. (2)
(1) - https://oxfam.app.box.com/s/f9meuz1jrd9e1x
(2) - https://www.rt.com/business/449299-inequali