Egy 70 éves rejtély ér véget, miután DNS elemzés bizonyította, hogy a "7-es számú fogoly" néven ismert ember, aki több mint 40 évet töltött a Berlinben található spandaui börtönben, valóban a náci Rudolf Hess volt, és nem egy csaló.
Összehasonlítva a Hesstől vett fennmaradt vérmintát egy férfi rokonának DNS-vel, a Walter Reed Katonai Orvosi Központ és a Salzburgi Egyetem kutatói 99,99 százalékos valószínűségű pozitív eredményt értek el.
1941. május 10-én kezdődött a 2. Világháború egyik legbizarrabb története. Ahogy leszállt az éj, a náci Führer helyettes Rudolf Hess a németországi Augsburg-Haunstetten repülőteréről egy Messerschmitt Bf-110 vadászgépen felszállt és Skóciába repült az Északi-tengeren át, ahol ejtőernyővel kiugrott és földet ért.
Annak oka, amiért a náci hierarchiában a második leghatalmasabb ember ezt tette, még a brit hatóságokat is megdöbbentette. Kiderült, hogy Hess, attól tartva, hogy Németország egy kétoldalú háborúban találja magát Nagy-Britannia és Oroszország között, úgy döntött, hogy mindenféle engedély nélkül átrepül az ellenséges vonalak felett annak érdekében, hogy a békéről tárgyaljon.
Akciója egyáltalán nem azt az eredményt hozta, amit Hess remélt. Miután Hess távozása után Hitler tudomást szerzett az incidensről, kategorikusan elutasította a küldetést, és elrendelte Hess lelövését, ha valaha is a tengelyhatalmak kezére kerül. Hesst magát a britek letartóztatták, és háborús fogolyként a londoni Towerbe vitték.
Miután Németország 1945-ben megadta magát, átadták őt a Nürnbergben folyó háborús bűncselekményeket vizsgáló hatóságoknak, ahol ugyan nem találták bűnösnek háborús bűncselekményekben, de béke ellen elkövetett bűnök miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Spandauban, amely egy különleges börtön volt a magas rangú nácik számára, és amely amerikai, brit, francia és szovjet irányítás alatt állt. Hess egészen addig Spandauban maradt, amíg egy látszólagos öngyilkosság következtében 93 éves korában 1987. augusztus 17-én meghalt. Abban az időben ő volt az egyetlen fogvatartott évtizedek óta.
Adolf Hitler és Rudolf Hess
Ami bizarrá tette az egész történetet, az egy összeesküvés-elmélet, amely nem sokkal azt követően bukkant fel, hogy őt elfogták. A Spandauban meghalt férfi tényleg Rudolf Hess volt, vagy egy szélhámos? Ha csaló volt, akkor ki találta ki az egészet? A németek? A britek? És miért? Része volt egy nagy csalásnak, vagy csak egy fedősztori volt Hess meggyilkolására mindkét oldalon?
Ez egy olyan elmélet volt, amelynek számos oka lehetett, kezdve a Skóciába tett repüléssel. Miért tenne ilyet egy magas rangú náci? Aztán a háború után jelentések érkeztek, hogy a brit hírszerzés valóban fontolóra vette a hamis Hess elméletet, hogy megzavarja a németeket azzal, hogy egy hasonmást öltöztetett az egyenruhájába. Talán ez is az összeesküvés része volt?
Rudolf Hess
Ezt tovább súlyosbították egyéb tényezők, mint például a 7-es számú fogoly és a háború előtti Hess közötti fizikai eltérések, az állítása, hogy amnéziában szenvedett a tárgyalása során, az egészségével kapcsolatos kérdések, a szexualitásának megváltozása, a családtagjaival való találkozás megtagadása 1969-ig, és a szovjetek teljes elzárkózása attól, hogy lehetővé tegyék számára, hogy szabadon bocsássák, annak ellenére, hogy az egyetlen fogoly volt Spandauban már 20 éve. Még a halála is az összeesküvés elméleteket táplálta, mivel egyesek azt állították, hogy nem ő akasztotta fel magát egy lámpazsinórral, hanem meggyilkolták.
És mindez nem volt egy alaptalan elmélet. Roosevelt elnök is kétségbe vonta Hess személyazonosságát, ahogyan Allen Dulles a Stratégiai Szolgálatok Hivatalától (OSS) és Hess spandaui börtönorvosa, Hugh Thomas, aki azt állította, hogy a fogoly nem rendelkezett Hess mellkasi hegével, és hogy fogászati kezelései is mások voltak.
Annak ellenére, hogy a fizikai bizonyítékok nagy része megcáfolásra került, Hess személyazonosságának kérdése továbbra is kérdéses volt. Ami még rosszabb, a parancs, hogy a maradványait hamvasszák el és szórják szét a tengerben, hogy a sírja soha ne válhasson egy neonáci szentéllyé, elpusztította a legmeggyőzőbb bizonyítékot.
1982-ben azonban a DNS projekt egyik kutatója orvosi tisztként dolgozott Spandauban, és rutin vizsgálat céljából vért vett a 7-es számú fogolytól. Ezt a vért hermetikusan lezárták, majd később az orvos megtartotta előadás céljából, aki még mindig őrizte azt.
A csapat szerint egy hosszú nyomozás során sikerült megtalálni Hess vérrokonait, és DNS mintákat venniük egy férfi rokonától, akinek a személyazonosságát nem fedték fel, és aki közvetlen apai vérvonallal rendelkezik Rudolf Hesshez. Ezeket a mintákat és a Hess vérmintájából vett DNS-t statisztikai elemzésnek vetették alá, ami a releváns genetikai markerek egyezését eredményezte, amely hibahatáron belül megerősítette, hogy a 7-es számú fogoly valóban Rudolf Hess volt. (1)(2)
(1) - https://www.fsigenetics.com/article/S1872-4973(17)
(2) - https://newatlas.com/dna-hess-nazi-spandau/58167/