Oroszország elnöke ígéretet tett arra, hogy támogatja Venezuela megválasztott kormányát egy Nicolas Maduro elnökkel folytatott telefonbeszélgetés során. Egyben kritizálta a "destruktív külső beavatkozást," amelynek az ország ki van téve.
Az orosz elnök kifejezte támogatását Venezuela törvényes hatóságai iránt ezen politikai válság idején, amit elmondása szerint egy "destruktív külső beavatkozás okozott, amely súlyosan sérti a nemzetközi jog legalapvetőbb normáit".
Putyin és Maduro abban is megállapodtak, hogy folytatják a két ország közötti együttműködést a "különböző területeken".
Miközben Venezuelában a politikai válság már hónapok óta tart, az idén az Egyesült Államok azon döntése nyomán mélyült el, hogy nem ismerte el az utolsó választások eredményeit, amelyek eredményeként Maduro második hatéves elnöki időszakát kezdte meg.
Szerdán az amerikai támogatást élvező Juan Guaido ellenzéki vezető, aki jelenleg az Országgyűlés elnöke, esküt tett, és ideiglenes elnöknek nyilvánította magát, miközben több tízezren tüntettek az utcákon, felszólítva Madurót, hogy mondjon le hivataláról.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy Guaidót ismeri el "ideiglenes elnöknek" percekkel azt követően, hogy az ellenzéki vezető a tömeg előtt feleskette magát. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter sürgette Madurót, hogy mondjon le, és felszólította Venezuela hadseregét, hogy támogassa a "demokrácia helyreállítását".
Más amerikai országok, köztük Argentína, Brazília, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Chile, Kolumbia, Paraguay és Peru az USA lépését követően két órán belül szintén elismerték Guaidót. Őket az Amerikai Államok Szervezete (OAS) és Kanada is támogatta.
Franciaország és Nagy-Britannia csütörtökön csatlakozott az előbbiekhez. London azt állította, hogy Maduro "nem legitim vezetője" Venezuelának, míg Párizs azt mondta, hogy Maduro megválasztása "törvénytelen", és "Európa támogatja a demokrácia helyreállítását".
Venezuela a hosszú ideje tartó gazdasági instabilitás és a hiperinfláció miatt szenved, amit a fokozatosan erősödő külső nyomás okoz. Maduro ellenfelei a szocialista kormányt hibáztatják a válság miatt, amely a maga részéről azt állítja, hogy az elégedetlenséget szándékosan szítják az Egyesült Államok és más idegen hatalmak.
Az USA nagy mértékben kiterjesztette gazdasági szankcióit az olajban gazdag országgal szemben, ugyanakkor a venezuelai népet a "támogatásáról" biztosította. Az említett szankciók azonban főként az ország állampolgárait sújtották, sok elemző szerint. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/449630-putin-foreign