Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10455

Gigantikus befejezetlen sztélét találtak egy elhagyatott kínai kőbányában

$
0
0
Az ősi kínai kőbányában talált gigantikus befejezetlen sztéle választ nyújthat arra a kérdésre, hogyan készültek a világ más részein látható megalitikus kőtömbök.

A Yangshan kőfejtő egy ősi bánya Nanking közelében, Kínában. Évszázadokon keresztül használták Nanking épületeinek és műemlékeinek kő forrásaként, melyet jelenleg történelmi helyszínként őriznek. A kőbánya a gigantikus méretű befejezetlen sztéléről lett híres, melyet Jung-lö császár uralkodása idején hagytak félbe a 15. század elején. Kiterjedését és ambícióját tekintve a sztélé projekt más Jung-lö korszakban indult projekttel hasonlítható össze, mint például a Kincses Flotta Cseng Ho expedíciója, és a pekingi Tiltott Város felépítése. (1)(2)(3)



Egy legenda szerint azokat a munkásokat, akik képtelenek voltak kitermelni egy meghatározott napi kvótát az összetört sziklákból, ott helyben kivégezték. Az elhunyt munkások emlékére, akik a bányában haltak meg, köztük azok számára, akik túlmunka vagy betegség miatt vesztették életüket, egy közeli falut Fentou-nak, vagy "Sírhalomnak" neveztek el. Ann Paludan brit írónő fordításában a hely neve a "Halálfejes völgy" volt. (4)


Elhelyezkedése

A Yangshan bánya a Yangshan hegyen található, más néven Yanmen Shan, és Tangshan városától északnyugatra fekszik. A Yangshan a Kongshan hegység fő csúcsa. A helyszín a Nanking városfal keleti részétől, és a Ming Xiaoling Mauzóleumtól 15-20 kilométerre keletre terül el. Közigazgatásilag a terület Nanking város Jiangning kerületében van Jiangsu tartományban.

http://indavideo.hu/video/Yangshan_kobanya_befejezetlen_sztele_-_Kina_-_Nanking

Történelme

A Yangshan kőbánya hat dinasztia idejében működött, a helyi mészkövet épületekhez, falakhoz és szobrokhoz használták Nanking környékén. Miután Zhu Yuanzhang (Hongwu császár) megalapította a Ming-dinasztiát 1368-ban, birodalmának fővárosa Nanking lett. A Yangshan kőbánya lett a nagy építési projektek legfőbb kő forrása, amely megváltoztatta Nanking arculatát. 1405-ben Hongwu fia Jung-lö elrendelte egy hatalmas sztélé kivágását a kőbányában, hogy azt elhunyt apja Ming Xiaoling Mauzóleumához használják.

Összhangban egy szokásos kínai sztélé emlékmű tervezésével három különálló darabot vágtak ki: a négyszögletes sztélé alapot (talapzat), a sztélé testet, és a sztélé fejet (korona, melyet egy sárkánnyal díszítenek).


Miután a kőfaragó munka legnagyobb részét elvégezték, az építészek rájöttek, hogy ezeknek a hatalmas köveknek Yangshanból a Ming Xiaolingbe való mozgatása és megfelelő módon történő telepítése fizikailag nem lehetséges. Ennek eredményeként a projektet törölték.

A sztélé helyett egy sokkal kisebb tábla (még mindig a legnagyobb Nanking területén), más néven Shengong Shengde ("Isteni dicsőségfal és Istenes erények") sztélé lett telepítve Ming Xiaoling "Szögletes pavilonjában" 1413-ban. (5)


A három befejezetlen sztélé komponens a mai napig a Yangshan bányában található, melyek csak részben különülnek el a hegytől. A sztélé jelenlegi mérete és becsült tömege a következő:

A sztélé talapzata 30,35 méter hosszú, 13 méter vastag, 16 méter magas, 16,250 tonna. (32°04'03"N 119°00'00"E)

A sztélé test 49,4 méter hosszú (ez lenne a magassága, ha a helyére került volna), 10,7 méter széles, 4,4 méter vastag, 8799 tonna. (32°04'07"N 119°00'02"E)

A sztélé fej 10,7 méter magas, 20,3 méter széles, 8,4 méter vastag, 6118 tonna. (32°04'06"N 119°00'02"E)


A szakértők szerint, ha a sztélé elkészül és összerakják, akkor a sztélé test alapzatra való helyezése és a fej helyére illesztése után az egész monstrum 73 méter magas lett volna.

Összehasonlításképpen a Shengong Shengde sztélé, melyet ténylegesen telepítettek a Ming Xiaolingben 8,78 méter magas (6,7 méteres test + korona a tetején egy 2,8 méter magas teknős talapzaton).

A Szung-dinasztia (12. század eleje) Wan Ren Chou ("Tízezer férfi bánata") sztéléje Csüfuban, melyről úgy gondolják, hogy az egyik legmagasabb Kínában 16, 95 méter magas, 3,75 méter széles és 1,14 méter vastag. (6)

A világon található monolitok olyan kőszerkezetek, melyeket általában emberi erővel faragtak, és legalább több tíz tonna súlyúak. Sok monolit a mai napig rejtély a régészek számára, hogy vajon hogyan alakították ki őket, hogyan mozgatták és milyen célt szolgáltak.


Egy befejezetlen obeliszk található Aswan-ban, Egyiptomban. 2005-ben fedezték fel, és ha elkészül, ez lett volna a legnagyobb befejezett egyiptomi obeliszk. Az alapkőzetből faragták ki, és a körülbelüli súlya 1200 tonna. Befezett állapotban mintegy 42 méter magas lenne.


Baalbek déli bejáratánál egy kőbányában termelték ki a köveket, melyeket a templomokhoz használtak. Egy hatalmas blokk, amit sokáig a legnagyobb faragott kőnek tartottak a világon, még mindig ugyanabban a helyzetben található, mint amikor közel 2000 évvel ezelőtt kifaragták. Az úgynevezett "várandós nő köve" 21,5 m x 4,8 m x 4,2 m, és a súlya a becslések szerint 1000 tonna.

Kapcsolódó cikk: Baalbek az ősi idegen szentély és leszállóhely


Sacsayhuaman hatalmas falai

Három párhuzamos fal épült különböző szinteken hatalmas méretű mészkövekből. Az első szinten haladó fal sziklatömbjei a legnagyobbak, köztük van egy 8,5 méter magas, és a súlya körülbelül 140 tonna. Sehol nem találtak ehhez hasonló falakat. Különböznek Stonehenge-től, eltérő az egyiptomi piramisoktól és a maja építményektől, teljesen másak, mint bármely más monolitikus kőfaragás. A tudósok nem igazán tudják, hogyan szállították ezeket a hatalmas köveket, és hogyan munkálták meg, hogy ilyen tökéletesen illeszkednek egymáshoz, hogy gyakorlatilag egy fűszál nem fér közéjük. A falak természetesen kötőanyag nélkül épültek. A kövek gyakran olyan összetett és szabálytalan felületekkel csatlakoznak egymáshoz, hogy az valószínűleg a kőfaragók rémálma lehetett. (7)


(1) - https://hu.wikipedia.org/wiki/Kincses_Flotta
(2) - https://hu.wikipedia.org/wiki/Cseng_Ho
(2) - https://hu.wikipedia.org/wiki/Tiltott_Város
(4) - https://en.wikipedia.org/wiki/Ann_Paludan
(5) - https://en.wikipedia.org/wiki/Ming_Xiaoling_Mausoleum
(6) - https://en.wikipedia.org/wiki/Shou_Qiu
(7) - https://en.wikipedia.org/wiki/Saksaywaman

https://en.wikipedia.org/wiki/Yangshan_Quarry

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10455


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>