Oroszország meg fogja védeni érdekeit Venezuelában a nemzetközi jog keretein belül az "összes rendelkezésünkre álló mechanizmus" segítségével, mondta Dmitrij Peskov szóvivő kedden az orosz médiának.
Oroszország szoros kapcsolatot tart fenn Venezuela elnökével, Nicolas Maduróval, és kölcsönöket nyújtott Venezuelának, beleértve a Rosneft olajtársaságot is, amely pénzt kölcsönöz Venezuela állami tulajdonú PDVSA olaj vállalalatának. A Rosneft 6 milliárd dolláros hitelt nyújtott a PDVSA-nak, amelyet az év végéig kell teljes mértékben visszafizetni nyersolaj formájában.
A S&P Global Platts szerint 2018 novemberében Venezuelának 3,1 milliárd dollárnyi fennálló kölcsönt kellett visszafizetnie a Rosneft számára. Az orosz cégnek öt közös projektje van a venezuelai PDVSA-val.
Az amerikai kincstár hétfőn azonban újabb elsöprő szankciókkal csapott le a PDVSA-ra, hogy "megakadályozza Venezuela vagyonának Maduro által történő további manipulálását, és megőrizze ezeket az eszközöket a venezuelai nép számára."
Az USA a múlt héten Juan Guaidót, az országgyűlés elnökét ismerte el Venezuela törvényes elnökének, miután Guaido ideiglenes elnöknek nyilvánította saját magát.
"Annak a feltétele, hogy enyhüljön a PDVSA-ra nehezedő nyomás, az ellenőrzés gyors átadása az ideiglenes elnöknek vagy egy későbbi, demokratikusan megválasztott kormánynak," - mondta Steven T. Mnuchin pénzügyminiszter.
A Kreml úgy ítéli meg, hogy a PDVSA elleni szankciók "illegálisak", a "tisztességtelen verseny" jele és a venezuelai belügyekbe való beavatkozás kísérlete, mondta Peskov.
Oroszország értékeli a PDVSA-ra vonatkozó szankciók lehetséges következményeit Moszkvára nézve, tette hozzá Peskov.
A Platts által megkérdezett elemzők szerint, függetlenül a venezuelai politikai patthelyzettől, a Rosneft nem lesz elvágva a venezuelai olaj eszközöktől, mivel az olaj jelenti az egyetlen kemény valuta bevételt az ország számára. Egy nyugati bank egyik elemzője a Rosneft Venezuelában lévő eszközeit legfeljebb 2,5 milliárd dollárra becsüli, és további 2,5 milliárd dollárnyi nyersanyagot a PDVSA részére nyújtott hitelhez.
"A legrosszabb forgatókönyv - amely valószínűleg nem fog megvalósulni -, hogy a Rosneft elveszít minden Venezuelába befektetett pénzt, ami nem lenne kritikus a vállalat számára, mivel a negyedéves szabad pénzáramlás több mint 4 milliárd dollárt tesz ki," - mondta az elemző a Platts-nek. (1)
Közben Nicolas Maduro Venezuelai elnök felszólította az Egyesült Államokban élő embereket, hogy akadályozzák meg a Trump adminisztrációt abban, hogy amerikai katonák tegyék be a lábukat az országba, figyelmeztetve, hogy mindenféle beavatkozás egy újabb vietnámihoz hasonló katasztrófát jelentene számukra.
LET US NOT ALLOW ANOTHER VIETNAM WAR IN MY HOMELAND
LET US NOT ALLOW ANOTHER VIETNAM WAR IN MY HOMELAND People from #USA, I ask for your support in order to reject the interference of Donald Trump's administration which intends to turn my Homeland into a "Vietnam war" in Latin America. Don't allow it!
Posted by Nicolás Maduro on Wednesday, January 30, 2019
Az amerikai néphez szóló első közvetlen üzenetében a venezuelai vezető arra ösztönözte őket, hogy akadályozzák meg az amerikai kormányt, hogy a nemzetüket egy értelmetlen és eleve kudarcra ítélt katonai kalandba keverjék bele.
"Ha az Egyesült Államok kormánya intervenciót hajt végre ellenünk, az sokkal rosszabb lesz, mint Vietnám, mint amit el tudnak képzelni."
A 4 perces spanyol nyelvű videó angol felirattal Maduro hivatalos Facebook oldalára került fel szerdán, röviddel azután, hogy azzal vádolta meg Donald Trump amerikai elnököt, hogy arra utasította a kolumbiai kormányt és a maffiát, hogy öljék meg őt, és visszautasította az európai ultimátumot, hogy 8 napon belül írjon ki egy újabb elnökválasztást. (2)
(1) - https://www.rt.com/business/450116-russia-oil
(2) - https://www.rt.com/news/450190-maduro-adr