Németország az összes széntüzelésű erőművét bezárja és a következő két évtizedben a megújuló energiára való támaszkodás felé mozdul el.
Az ajánlást egy kormány által kijelölt "szén munkabizottság" készítette, amely 28 szavazattal rendelkező képviselőből állt a politikai pártokból, a környezetvédelmi csoportokból, az egyetemekről és az iparból. A bizottság tavaly nyár óta dolgozik, hogy megállapodjon a legszennyezőbb fosszilis tüzelőanyagok használatának megszüntetéséről.
A végső 20 órás maratoni megbeszélést követően a bizottság megállapodott az ütemtervben, amely szerint legkésőbb 2038-ig teljesen megszüntetik a szén használatát. A bizottság elnöke, Ronald Pofalla a megállapodást "történelmi eredménynek" nevezte.
A tervet most a központi kormánynak és 16 regionális államának kell végrehajtania. Angela Merkel kancellár várhatóan elfogadja az ajánlásokat.
A bizottság azt javasolta, hogy egy független testület értékelje, hogy a kormány hogyan fogja tudni kezelni az átmenetet az árak, a kínálat és a munkahelyek tekintetében 2023-ban, 2026-ban és 2029-ben. Az ország jelenleg 84 működő szénerőművel rendelkezik, amelyek közül 24-et három éven belül be kell zárni annak érdekében, hogy megfeleljenek a bizottsági javaslatoknak.
Csak nyolc széntüzelésű erőmű maradna 2030-ig, a legutolsó üzem pedig legkésőbb 2038-ig kerülne bezárásra. Előre volt látható némi nézeteltérés a határidővel kapcsolatban, mivel a szénipar figyelmeztetett annak "súlyos következményeire," míg a környezetvédelmi csoportok azt kifogásolták, hogy a határidő nem elég ambiciózus.
"Kevesebb szén-dioxid, több új munkahely, biztonságos áramellátás és megfizethetőség: egy erős jelzés," - nyilatkozta Peter Altmaier, gazdasági és energiaügyi miniszter. Altmaier később megerősítette az ARD televízióban, hogy a koalíciós kormány gyorsan érvényt szerezne az ajánlásoknak.
Elmondta, hogy az átmenet támogatásához "új törvények" szükségesek, például az új munkahelyek biztosítása érdekében, és hogy a 2019-es költségvetésben az átmenet megkezdéséhez már rendelkezésre állnak bizonyos források. Ez az "egyik legnehezebb átalakítási folyamat az elmúlt évtizedekben," - mondta.
Legalább 40 milliárd eurót kell kifizetni a határozat által érintett régióknak. Németországban körülbelül 20000 munkahely kapcsolódik közvetlenül a széniparhoz.
Eric Schweitzer, a német kereskedelmi kamarák elnöke üdvözölte a szénerőművek megszüntetését, de figyelmeztetett arra, hogy ez a villamosenergia árak emelkedéséhez vezethet. Svenja Schulze környezetvédelmi miniszter azonban elmondta, hogy a minisztérium által elvégzett elemzés azt mutatja, hogy a változások nem vezetnek magasabb villamosenergia árakhoz.
Schulze azt is elmondta, hogy a széntermelésben erősen érintett régiók továbbra is fontosak lesznek a német energiapiacon az elkövetkező években, a megújuló energiaforrásokba, a klímavédelembe és az új technológiákba történő befektetések révén.
A tavalyi évben a megújuló energiaforrások Németország teljes energiaösszetételének 41%-át tették ki, ezzel először vették át a vezető szerepet a széntől, és együttesen a villamosenergia elsődleges forrásaivá váltak.
Mióta a kormány 2011-ben bejelentette a fukusimai katasztrófát követően az atomenergia fokozatos megszüntetését, nagy lépések történtek a megújuló energiaforrásokra való fokozatos átállás területén, mint a villamos energia fő forrása. (1)
Tavaly decemberben Németországban bezárták az utolsó szénbányát is. Németországban 2018-ban 2 és fél millió tonna szenet termeltek ki. Az 1950-es évek "aranykorában" 150 millió tonna volt az éves átlag.
(1) - https://eandt.theiet.org/content/articles/2019/01/all