Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Több ezer hatalmas, történelem előtti geometriai formát találtak a Közel-Keleten

$
0
0
Több ezer kő struktúrát találtak a Közel-Keleten, melyek mértani alakzatokat alkotnak, és a régészek szerint két kerék alakú minta mintegy 8500 évre nyúlik vissza. Ez azt jelenti, hogy ezek a "kerekek" még a híres Nazca vonalaknál is idősebbek.

Kapcsolódó cikk: A Nazca, és ami mögötte van - Ősi idegenek

Sőt, néhány ezen óriási formák közül Jordániában az Azraq oázisban úgy tűnik, hogy csillagászati jelentőséggel bír, mivel úgy építették őket, hogy a téli napforduló napfelkeltéjéhez igazodjanak.

Ezek az eredmények azon új kutatásokkal kapcsolatosak a közel-keleti vonalak tanulmányozása során, melyekkel először pilóták találkoztak az első világháború idején. 1927-ben a RAF pilóta Percy Maitland hadnagy egy beszámolót tett közzé az Antiquity folyóirat hasábjain, melyben leírta, hogy a beduinok a struktúrákat az "öregek alkotásainak" nevezik, mely nevet időnként a mai kutatók is használják.

http://indavideo.hu/video/Hatalmas_geometriai_strukturak_a_Kozel-Keleten

Az "öregek alkotásai" között vannak kerekek, amelyeknél gyakran küllők indulnak ki a középpontból, sárkányok (kő struktúrákat használtak az állatok összeterelésére és megölésére), medálokat (kőhalmok vonalai), és kanyargós falakat, melyek rejtélyes szerkezetként kígyóznak végig a tájon akár több száz méteres hosszúságban.

Az alakzatok "egyedi geometriai mintákat mutatnak néhány tíz méterestől az akár több kilométeres kiterjedésig, melyek a jól ismert Nazca vonalak geometriai rendszerét idézik Peruban," - írta egy régészeti csoport egy nemrég közölt tanulmányban a Journal of Archaeological Science című folyóiratban.


"Előfordulnak az egész arábiai régióban kezdve Szíriától egészen Jordániáig, és Szaúd-Arábiától Jemenig," - írják a kutatók. "A legmegdöbbentőbb dolog bennük az, hogy nehéz azonosítani őket a földről. Ezzel ellentétben a levegőből jól láthatóak."

A közel-keleti vonalak új kutatási eredményeit nemrég tették közzé a Journal of Archaeological Science és az Arabian Archaeology and Epigraphy című folyóiratokban. (1)


Történelem előtti dátum

Vizsgálatok igazolják, hogy néhány kerék minta mintegy 8500 évre nyúlik vissza, egy olyan prehisztorikus időszakba, amikor az éghajlat nedvesebb volt a Közel-Kelet bizonyos részein.

Egy optikailag stimulált lumineszcenciának nevezett technikával a régészek a Wadi Wisad-nál, a jordán Fekete-sivatagban talált két kerék korát állapították meg. Az egyik kerék mintegy 8500 éves, míg a másik kora némileg kevert, ami arra utal, hogy 8500 éve építették, majd átalakították vagy javították körülbelül 5500 évvel ezelőtt.

Abban az időben, amikor ezek a kerekek készültek, a Fekete-sivatag éghajlata barátságosabb, és Wasi Wisad lakott volt. "Lombhullató tölgy és csermelyciprus faszént nyertünk ki egy épület két kéményéből, ami körülbelül i.e. 6500-ban készült," - írják a kutatók az Antiquity következő számában.


Szoláris igazodás?

A kerekek térbeli elemzése azt mutatta, hogy egy részük, melyek az Azraq oázisban találhatók, küllőkkel rendelkeznek délkelet-északnyugati tájolással, amely a téli napforduló napfelkeltével lehet összhangban.

"A kerekek küllőinek többsége ebben a csoportban bizonyos oknál fogva délkelet-északnyugati irányba mutat," - írták a kutatók a Journal of Archaeological Science című folyóiratban. Ezek arra mutatnak, "ahol a nap a téli napfordulókor felkel."

Hogy ez az összehangolás szándékos volt-e, még nem ismert, írták a cikkben a kutatók. "A többi keréknél nem tűnik úgy, hogy archeoasztronómiai információkat tartalmaznának."


Mire használták őket?

A két, korban meghatározott kerék "formailag egyszerű és nem készült túl szigorúan a geometriai szabványok szerint," - mondta Gary Rollefson, a Walla Walla-ban, Washingtonban található Whitman College professzora. "Ezek éles ellentétben állnak más kerekekkel, melyeknél úgy tűnik, legalább annyi figyelmet szenteltek a részleteknek, mint a Nazca vonalak esetében."

Elképzelhető, hogy a különböző kerekek különféle célokat szolgálhattak, mondta Rollefson. A két, meghatározott korú kerék esetében "a kőhalmok jelenléte kapcsolatban lehet a temetkezésekkel, mivel gyakran használták őket, amikor az emberek meghaltak." Rollefson óvatosan rámutatott arra, hogy "vannak más kerekek, ahol a kőhalmok teljes egészében hiányoznak rámutatva, hogy lehetséges egy másik alkalmazásuk is."

Rollefson társigazgatója a Keleti Badia Régészeti Projektnek. Ő és csapata reméli, hogy ásatásokat végezhetnek néhány kőhalomnál a következő néhány évben, melyek a kerekeken belül találhatók.


Az égből látható

Hogy miért építettek az őskori emberek kerék alakú szerkezeteket, melyek nem is látszanak jól a földről, szintén rejtély. Abban az időben semmilyen léggömb vagy vitorlázógép technológia nem létezett. Emellett a kutatók azt mondják, hogy egy magasabb helyre felmászni, és onnan megtekinteni őket, valószínűleg nem volt lehetséges, legalábbis az esetek többségében.

Kapcsolódó cikk: A NASA 8000 éves geoglifa mintákról készült képeket hozott nyilvánosságra

Bár a kerekeket gyakran nehéz kivenni a földön, mégsem láthatatlanok. "Igaz, hogy nem lehet látni az elkészült mintákat a talajon állva, de meghatározható egy általános geometriai konfiguráció," - mondta Rollefson.

Azt mondta, hogy a pontosabban megtervezett kerekek létrehozásához az emberek talán egy jó hosszú kötelet és két karót használhattak.


Szaúd-Arábiai kerekek

A Szaúd-Arábiában és Jemenben talált kerekek máshogy néznek ki, mint az északabbra fekvők, állapította meg a Közel-Keleti Régészeti Légi Fényképészeti csapat (APAAME). (2)

Ők már vizsgálták a kerekeket és más "öregek alkotásait" a hozzáférhető műholdképek segítségével, melyek elérhetők a Google Earth-ön és a Bing-en keresztül. Valamint a 20. század folyamán készült történelmi légifelvételeket is felhasználtak.

A körök általában kicsik, és csak egy-két rúd található bennük a küllők helyett, mondta David Kennedy, a Nyugat Ausztrál Egyetemről, aki a projekt társvezetője. Néhány "kerék" valójában négyzet, téglalap vagy háromszög alakú, mondta.


Az egyik fajta kerék szerkezet valójában úgy néz ki, mint egy céltábla, azon kép szerint, melyet Kennedy mutatott be. Három darab háromszög mutat a céltábla irányába, és kis kőhalmok vezetnek a háromszögektől a kerékhez. Kennedy ezt "egy központi sírnak nevezi ebben az esetben, ahol a háromszögek mindegyike legalább egy csatlakozó kő sorral fut bele a kör középpontjába."

Jelenleg a régészek nem tudnak terepmunkát vagy légi képalkotást végezni (repülőgépeket vagy helikoptereket használva) Szaúd-Arábiában és Jemenben.


Sivatagi kapuk

Egy másik formája az "öregek alkotásainak", amit Kennedy és csapata talált Szaúd-Arábiában, az általa "kapunak" nevezett struktúra.

Eddig 332 kaput találtak Szaúd-Arábiában (nem ismert, hogy északabbra is léteznek). A kapuk "két rövid, vastag falból vagy rengeteg kőből állnak, melyek között egy vagy több összekötő fal húzódik," - írták a kutatók az Arabian Archaeology and Epigraphy című folyóiratban nemrég publikált cikkükben. A kutatók megjegyzik, hogy "felülről ezek egy régimódi rácsos kapura hasonlítanak, melyeket laposan elfektettek." A leghosszabb kapu több mint 500 méter, de a legtöbbjük sokkal kisebb.


A kutatók nem tudják, hogy ezek a kapuk időben mikorra nyúlnak vissza, sem a céljukat nem ismerik. "Én találtam ki a 'kapu' kifejezést, pusztán azért, mert szükségem volt egy kényelmes címkére, mely leírja őket, és mert azokra a mezei kapukra emlékeztettek, melyeket egész vidéki gyermekkoromban láttam Skóciában," - mondta Kennedy.

A kutatók azt találták, hogy a kapuk nem nagyon találhatók a sárkányok (melyeket vadászatra használtak) közelében. Sőt, néhány kapu kopár lankára épült, ami nem valószínű, hogy megfelel a nagyobb állatcsordákhoz. A régészek öt kaput találtak egy vulkán medencéjének külső lejtőin Szaúd-Arábiában, írták a fent említett cikkben.

Kennedy azt mondta, hogy miután csapata befejezte a kapuk kutatását, egy másik cikket fognak publikálni a folyóiratban, mely részletesebb megállapításokat fog tartalmazni.








(1) - http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/aae.12064/abstract
(2) - https://www.flickr.com/photos/apaame/collections

Live Science

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443