Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Marokkó gigantikus naperőművet épített a Szaharában

$
0
0
Marokkó hivatalosan is bekapcsolta a Szaharában felépített hatalmas naperőművét, teljesítve ezzel a tervezett projekt első szakaszát, hogy megújuló energiával lássanak el több mint egy millió marokkóit.

A Noor 1 erőmű Ouarzazate város közelében található a Szahara szélén. A létesítmény akár 160 megawatt energia előállítására is képes, és mintegy 450 hektáros területet fed le a sivatagban, így az első szakasz a világ legnagyobb napenergia erőműve.


Amikor a következő két fázis, a Noor 2 és a Noor 3 befejeződik, az erőmű lesz a legnagyobb napenergia üzem az egész Földön.

A Világbank szerint, mely segített a Noor erőmű projekt finanszírozásában, Marokkó jelenleg 97 százalékban importált forrásokra támaszkodik az energiafogyasztásban. A megújuló energiába történő befektetés kevésbé teszi függővé Marokkót az ilyen importtól, valamint több millió tonnával csökkenti a nemzet hosszú távú szén-dioxid kibocsátását.


Az erőmű az Egyesült Államokban, a Mohave sivatagban található nagyszabású naphőerőmű üzemekhez hasonló, melyek a Nap energiáját mint hőforrást használják vízből gőz előállítására, majd turbinák meghajtására. A NASA a múlt hónapban a következőket írta a projektről:

"A rendszer Ouarzazate-nél 12 méter hosszú parabola tükröket használ az energiának a folyadékkal teli csővezetékekre való fókuszálására," - írta Kathryn Hansen. "A csővezetékek forró folyadéka - 393 Celsius fokos - a hőforrása a felhasznált meleg víznek és gőznek. Az erőmű éjjel, vagy felhős időben sem hagyja abba az energia szállítását, mivel a folyadékból származó hő egy olvadt sókat tartalmazó tartályban tárolható." (1)

Hogy miért a NASA ír az erőműről? Nos azért, met az erőmű olyan nagy, hogy már az első szakasz befejezése után is látható az űrből.



A képesség, hogy tárolható a hő az energia előállításához, amikor nem süt a Nap, egy hatalmas előnye a naphő energiának (más néven koncentrált napenergia, vagy napenergia koncentrálás). Ellentétben a fotovolatikus rendszerekkel, a termális rendszerek termelése nem hirtelen csökken ha felhő takarja el a Napot, és nincs szükség akkumulátorokra az energia éjszakai használatához.

Marokkóban az erőmű első szakasza alkonyat után három órán át képes a villamosenergia-termelésre, és a teljes komplexum célja, hogy napi 20 órát tudjon termelni.


A Guardian tavaly októberi írásában megállapította, hogy ez a technológia sokkal drágább és kevésbé elterjedt, mint a fotovoltaikus panelek, melyeket a házak tetején lehet látni de jól alkalmazható a napenergia hasznosítására a sivatagban:

"A napenergia potenciál a sivatagban már évtizedek óta ismert. A csernobili nukleáris baleset utáni napokban 1986-ban a német részecskefizikus Gerhard Knies kiszámította, hogy a világ sivatagait annyi energia éri néhány óra alatt, hogy az elég lenne az emberiség energiaigényének kielégítésére egy egész éven keresztül. A kihívás azonban ennek az energiának befogása, és a lakott területekre történő elszállítása, ahol szükség van rá.

Ahogy a mérnökök az utolsó simításokat végzik a Noor 1 500 ezer kifli alakú napenergia tükrén, ragyognak a sivatagon keresztül. A 800 sor követi a Napot, miközben átszeli az eget, és csendben búgnak néhány percenként, ahogy az árnyékuk tovább kúszik keletre." (2)

Hamarosan újabb több százezer tükröt helyeznek üzembe. A Noor 1-re Mohammed király adott megbízást, és ő indította el hivatalosan a Noor 2 és a Noor 3 építését.



(1) - http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=87293
(2) - http://www.theguardian.com/environment/2015/oct/26/morocco-poised-to-become

npr

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>