Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Aszad szerint Törökország és Szaúd-Arábia lerohanhatja Szíriát

$
0
0
Bassár el-Aszad szíriai elnök elismeri, hogy Törökország és Szaúd-Arábia hamarosan csapatokat küldhet az országba, de továbbra is bízik abban, hogy visszafoglalhatja a háború sújtotta Szíriát. Aszad a nyilatkozatot azután tette, hogy Rijád ismételten kifejezte azon célját, hogy a vezetőt elűzze hivatalából.

Az AFP-nek adott exkulzív interjúban Aszad azt mondta, annak veszélyét látja, hogy Törökország és Szaúd-Arábia - az ellenzék kulcsfontosságú támogatói - harcba küldhetik katonáikat Szíriába.

Rijád valóban kifejezte azon szándékát, hgy szárazföldi csapatokat küldjön az országba, amely lépést az USA vezette koalíciónak el kellene fogadnia. Pénteken az ország külügyminisztere azt mondta, hogy Szaúd-Arábia célja az volt, hogy elmozdítsa Aszadot, miközben magabiztosan kijelentette, hogy "el fogjuk érni."

Münchenben egy biztonsági konferencián beszélve Adel al-Jubeir külügyminiszter Aszadot "egyetlen hatékony mágnesnek nevezte, aki vonzza a szélsőségeseket és terroristákat a régióban" azt állítva, hogy el kell távolítani a hivatalából, hogy helyreálljon a stabilitás. "Ez a célunk, és el fogjuk érni," - mondta. "Mindaddig, amíg nincs változás Szíriában, a Daesh (ISIS) nem győzhető le, és pont."

Ugyanakkor Aszad hasonlóan magabiztos abban, hogy képes visszaszerezni az irányítást egész Szíriában, melynek jelentős részei jelenleg az ellenzéki erők és az Iszlám Állam ellenőrzése alatt állnak.

"Függetlenül attól, hogy meg tudjuk-e csinálni vagy sem, ez a cél, amit gondolkodás nélkül szeretnénk elérni," mondta hozzátéve, "nincs értelme számunkra azt mondani, hogy feladjuk valamely részét."

Aszad azt mondta, úgy véli, hogy lehetséges "véget vetni ennek a problémának kevesebb mint egy év alatt, ha az ellenzéki ellátási útvonalakat Törökországból, Jordániából és Irakból megszüntetik."

Ha az ilyen útvonalak nyitva maradnak, akkor "a megoldás hosszabb időt vesz igénybe, aminek viselnünk kell a súlyos árát," - tette hozzá.

"A fő harc az Aleppó és Törökország közötti útvonal elvágásáról szól, mivel Törökország a terroristák ellátásának legfőbb csatornája," - mondta Aszad.

Megjegyezte, hogy az orosz támogatású offenzívának Aleppóban az a célja, hogy elvágják az ellátási útvonalakat. A szíriai kormány légi támogatást kapott Moszkvától, fő szövetségesétől.

Aszad hozzátette, hogy támogatja a béketárgyalásokat, de hangsúlyozta, hogy a szíriai kormány "nem fogja abbahagyni a terrorizmus elleni küzdelmet."

Európát hibáztatta, amiért "kezdetben védelmet nyújtott a terroristák számára,"és a Szíria ellen kivetett szankciók miatt kijelentve, hogy az EU "közvetlen okozója a szíriaiak bevándorlásának."

Az interjú, mely Aszad damaszkuszi hivatalában készült csütörtökön, és amit pénteken hoztak nyilvánosságra az első, amit a vezető a genfi béketárgyalások újabb fordulójának hónap elején történt kudarca óta adott. A tárgyalásokat hivatalosan február 25-ig elhalasztották. Pénteken 17 ország részvételével a müncheni tárgyalásokon egy ambiciózus tervet fogadtak el, amely ellenőrizhető eredményekkel egy héten belül véget vetne az ellenségeskedésnek Szíriában, újraélesztené a Genf-3 béketárgyalásokat, és azonnal elkezdenék a humanitárius segítségnyújtást a civileknek.

Szíria egy borzalmas polgárháború színhelye már 2011 óta, amely több mint 250 ezer ember halálát okozta, és az ENSZ adatai szerint 12 millió ember kényszerült elhagyni otthonát.

Az árnyék CIA figyelmeztet, hogy az orosz légierő bármilyen idegen inváziót képes megállítani Szíriában

A Stratfor, az amerikai hírszerzési agytröszt, melyet gyakran neveznek "árnyék CIA-nak" műholdas képeket hozott nyilvánosságra, melyek az orosz légierő felépítését mutatják a Hmeymim légibázison Latakiában, északnyugat Szíriában. Az agytröszt nyersen arra figyelmeztet, hogyha Törökország vagy Szaúd-Arábia megtámadnák a szíriai erőket, akkor "jelentős orosz légvédelemmel találkoznának."

A Stratfor jelentésében rámutat, hogy "amikor Törökország lelőtte az orosz Szu-24-es harci repülőgépet november 24-én, nem csak megkeserítette a kapcsolatokat Ankara és Moszkva között, hanem egy okot adott Oroszországnak arra, hogy felfejlessze légvédelmi képességeit Szíriában."

És a fejlesztést végre is hajtották. "Az incidens előtt az orosz légi fedezet négy Szu-30-as többcélú repülőgépből állt - jól láthatóan készenléti állapotban a kifutópályához közel -, melyek a légicsapásokat kísérték."


Azonban egy héttel a Szu-24-es gép lelövése után orosz Szu-34-es vadászbombázók tűntek fel Szíriában, melyeket R-27-es levegő-levegő rakétákkal szereltek fel. Továbbá Oroszország fejlett föld-levegő rakéta rendszereket telepített Szíriába, köztük Buk rendszereket és a nagy hatótávolságú és kiváló képességekkel rendelkező S-400-as rendszert. Az S-400-as rakéta kilövők a Bassel al-Assad légibázis (Hmeymim) egy jól védett részén láthatók Latakia közelében.



"Oroszország fokozta légvédelmét, hogy megakadályozza más országok belépését a szíriai konfliktusba," - figyelmeztet a Stratfor elemzése. Egyre több jelentés szól arról, hogy Törökország közvetlen katonai beavatkozásra készül Szíriában. Sőt egyes arab országok, mint az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia is olyan kijelentéseket tettek, hogy esetleg csapatokat küldenek az országba.

"Január közepén jelentések szerint Oroszország A-50-es korai légi előrejelző és ellenőrző repülőgépeket állított szolgálatba, melyek jobb helyzeti áttekintést nyújtanak, és fokozzák a légi reagáló képességet az ország egész területén. Továbbá az elmúlt hétvégén négy orosz Szu-35-ös fejlett légifölényt biztosító harci repülőgép érkezett Szíriába, és kezdett harci légi járőrözésbe."


"Végül a közelmúltban Pantsyr-S2 rendszereket telepítettek, amelyek egyesítik a rakétákat és a légvédelmi ágyúkat, melyeket a Bassel al-Assad légibázison készült felvételeken lehetett látni. Ezekkel valószínűleg a Pantsyr-S1 rendszereket cserélték le vagy egészítették ki, melyeket a műveletek korábbi szakaszában szállítottak," - jegyezte meg az elemzés.

A Stratfor végső soron figyelmeztet, hogy "egy ilyen kiterjedt jelenléttel Oroszország képes megakadályozni a Bassár el-Aszad elleni háborús erőfeszítéseket. Az Egyesült Államok és szövetségesei továbbra is végrehajtanak légicsapásokat az Iszlám Állam ellen, de a lázadók ellen előrenyomuló kormányzati erők orosz légi támogatása ezt nagymértékben hátráltatja."


"Törökország és Szaúd-Arábia például már régóta igyekszik kiszorítani az Aszad kormányt, de minden olyan kísérlet, hogy egyoldalúan támogassák a lázadókat saját eszközeikkel, jelentős orosz légvédelemmel találná szembe magát."

Az agytröszt a maga részéről azt sugallja, hogy "az Egyesült Államok még ennél is jobban idegenkedik attól, hogy fokozódjon a feszültség Oroszországgal. Azzal a szándékkal, hogy az Iszlám Állam elleni harcra történő összpontosítás ne vesszen el, az Egyesült Államok nem kíván szembenézni az orosz légierővel Szíria egén."

RT, Sputnik

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>