Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Örökkévaló 5D-s adattárolót fejlesztettek brit tudósok, melyre rögzíthető az emberiség egész történelme

$
0
0
A Southampton Egyetem tudósai jelentős előrelépést tettek a digitális adattárolás fejlesztésében, amely több milliárd évet is képes túlélni.

Nanoszerkezetű üveget felhasználva az egyetem OptoelektronikaiKutatóközpontjának tudósai kifejlesztették a femtoszekundumos lézer írás segítségével történő öt dimenziós (5D) digitális adatrögzítést és visszakeresést. (1)

A tárolás példátlan jellemzőkkel rendelkezik, többek közt 360 terabyte lemez adatkapacitással, termikus stabilitással akár 1000 Celsius fokig, és szobahőmérsékleten gyakorlatilag korlátlan élettartammal (13,8 milliárd év 190 Celsius fokon), megnyitva ezzel az örökkévaló adat archiválás egy új korszakát. Mint a hordozható memória egy nagyonstabilés biztonságosformája, atechnológiaigen hasznos lenne olyan szervezetek számára, melyek nagyarchívumokkal rendelkeznek, mint például a nemzetilevéltárak,múzeumok éskönyvtárak,hogy megőrizzék az információkat és a nyilvántartásokat.

A technológiát először 2013-ban igazolták kísérletileg, amikor egy szöveges fájl 300 kilobyte-os másolatát sikeresen rögzítették 5D-ben.

Jelenleg az emberi történelem nagyobb dokumentumait, mint például az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatát, Newton Optikáját, a Magna Cartát, és King James Bibliáját mentették el digitális másolatként, amely képes túlélni akár az emberi fajt is. Az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatának egy példányát, melyet 5D-s adattárolóra kódoltak, nemrég mutatták be az UNESCO-nak az egyetem tudósai, "A Fény Nemzetközi Éve" záróünnepségén Mexikóban.

Kapcsolódó cikk: Az 5D kristályok gyakorlatilag örökre képesek adatokat tárolni, állítják tudósok

A dokumentumokat ultragyors lézer segítségével rögzítették, amely rendkívül rövid és intenzív fény impulzusokat hoz létre. A fájlt nanoszerkezetű pontok három rétegére írták, melyek egymástól öt mikrométerre (a méter milliomod része) helyezkednek el.

Az önszerveződő nanoszerkezetek megváltoztatják az üvegen áthaladó fény útját, módosítva annak polarizációját, melyet aztán optikai mikroszkóp és egy polarizátor segítségével lehet olvasni, ami hasonló ahhoz, mint ami a Polaroid napszemüvegben található.

"Superman memória kristálynak" is nevezik, mivel az üveg memória a Superman filmek "memória kristályával"összehasonlítva önszerveződő nanoszerkezetekre rögzíti az adatokat, melyet olvasztott kvarcban hoznak létre. Az információ kódolása öt dimenzióban történik: a nanostruktúrák három dimenziós helyzete mellett számít azok mérete és tájolása.

Peter Kazansky, az Optoelektronikai Kutatóközpont professzora azt mondja: "Izgalmas belegondolni, hogy létrehoztuk azt a technológiát, amely megőrzi és tárolja a dokumentumokat és információkat a jövő nemzedékek számára. Ez a technológia képes biztos védelmet nyújtani civilizációnk utolsó bizonyítékainak: mindazt, amit megtanultunk, már nem lehet elfelejteni." (2)

A kutatók fejlesztésüket a híres fotonipari SPIE koferencián (3) mutatták be San Franciscóban ezen a héten. A kutatócsoport jelenleg ipari partnereket keres a forradalamian új technológia további fejlesztésére és forgalmazására.

Az adatrögzítő eljárást az alábbi videó szemlélteti röviden.


(1) - http://www.orc.soton.ac.uk/
(2) - http://www.orc.soton.ac.uk/people.html?person=pgk
(3) - http://spie.org/conferences-and-exhibitions/photonics-west

University of Southampton

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>