Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Tutanhamon sírjának szkennelése új bizonyítékot jelent a rejtett helyiségek létezésére

$
0
0
A második radar szkennelés nyomokat keresett, hogy mi rejlik Tutanhamon sírkamrájának falai mögött. Az egyik elmélet szerint a híres Nefertiti királynő sírja.

Tutanhamon sírkamrájának falaira a fiatal fáraó temetését ábrázoló jeleneteket festettek. A radar vizsgálatok nyílt terek jelenlétére utalnak a falak mögött.

Legalább 3339 éve senki sem látta, mi rejlik Tutanhamon sírkamrájának nyugati és a déli falai mögött. De ez a több mint három évezredes titok talán már nem tart sokáig.

Csütörtökön Mamdouh Eldamaty, az egyiptomi régiségek minisztere sajtótájékoztatót tartott Kairóban, hogy bejelentse az új bizonyítékok meglétét. A falak radar szkennelése nem csak rejtett kamrák jelenlétét mutatta, hanem azonosítatlan tárgyakat is ezen helyiségeken belül. Eldamaty elmondta, úgy tűnik, hogy ezeket a tárgyakat fém és szerves anyag alkotja.

"Ez lehet az évszázad felfedezése," - mondta. Ugyanakkor megjegyezte, hogy nem lehet tovább spekulálni a kamrákon belül található dolgokról, és elmondta, hogy egy másik radar tesztet terveznek e hónap végén annak érdekében, hogy meghatározzák a legjobb módját a nyomozás folytatásának.

A radar vizsgálat eredményei egy újabb radikális előrelépést jelenthetnek az egyiptomi Királyok Völgyében található leghíresebb sír megértésében. Tutanhamon sírját Howard Carter régész fedezte fel először 1922-ben, mely elképesztő gazdagságú sírleletet jelentett - több mint 5000 tárgyat, sokat közülük érintetlen állapotban. Ez volt a legnagyobb sértetlen királyi sír, amit valaha találtak, amely példátlan betekintést nyújtott egy király anyagi életébe az egyiptológusok számára, aki időszámítás előtt a 14. században uralkodott.

Hirokatsu Watanabe radar szakember Japánból, aki a speciálisan módosított Koden márkájú gépet tolja Tutanhamon sírkamrájának északi fala mentén tavaly ősszel.

http://indavideo.hu/video/tut-sc

De majdnem egy évszázada senki sem képzelte, hogy Carter alapos feltárása, amivel egy évtizedet töltött, hogy a sírból előkerült tárgyakat dokumentálja és megtisztítsa, lényegében befejezetlen maradt. Tavaly júliusban Nicholas Reeves brit régész, aki a Királyok Völgyére specializálódott kiadott egy tanulmányt azt állítva, hogy előfordulhat, hogy egy másik sír található Tutanhamon sírkamrájának falai mögött.

Reeves elméletét részben a sír nagy felbontású lézeres vizsgálatára alapozta, amely úgy tűnt, hogy átjárók és ajtónyílások nyomait jelezték, melyeket befalaztak és lefestettek Tutanhamon sírjának előkészítése során.

Reeves tanulmányát kezdetben sok egyiptológus elutasította, de az elmúlt fél évben a sír folyamatban lévő vizsgálata alátámasztotta ennek az alapogondolatnak számos részét. "Még nem találtunk semmit, ami kétségbe vonná a kezdeti következtetéseimet," - mondta Reeves a hét elején. "Azt hiszem, egyre közelebb vagyunk egy állásfoglaláshoz."

A radar eredményei jelentik eddig a legnagyobb jóváhagyást. Tavaly novemberben Eldamaty meghívta Reeves-t és Hirokatsu Watanabe japán radar szakembert Luxorba, ahol két estét töltöttek Tutanhamon sírkamrájában a nyugati és északi fal radar vizsgálatával. A szkennelés kezdeti leolvasása meggyőző volt. Ezen tesztek után novemberben Eldamaty bejelentette, hogy azok "90 százalékban pozitívak" voltak, és hogy egy másik kamra húzódik a sír északi fala mögött. De az észrevételeit egyetlen ember, Watanabe elemzéseire alapozta, és abban az időben a japán szakember még nem készített részletes tanulmányt az adatokból.

A csütörtöki bejelentés már Watanabe teljes jelentésén alapult, melyet a miniszternek adott át ez év elején. Eldamaty megjegyezte, hogy a japán szakember úgy véli, hogy fémből és szerves anyagokból álló tárgyak vannak az északi fal, és egyéb szerves anyagok a nyugati fal mögött."De nem tudom pontosan megmondani, hogy mi az," - jegyezte meg Eldamaty a sajtótájékoztatón.

"Van odabenn valami"

Ezeket a radar eredményeket más külső szakértők is felülvizsgálták. Remy Hiramoto a félvezetők és a mikroelektronika szakembere, aki tanácsadóként dolgozott a UCLA egyiptomi koporsó projektjében, megvizsgálta a nyers adatokat néhány kollégájával együtt, köztük Adrian Tang startégiai kutatóval, aki a NASA jet Propulsion Laboratory-nál dolgozik a THz rendszerek csoportban.

Hiramoto a hét elején az adatkészletet "szűknek" nevezte, de úgy érezte, hogy Watanabe berendezése jól teljesített a sírban. "Ez igazolja a kezdeti hipotézist, hogy van egy nem természetes kamra vagy üreg a fal másik oldalán," - mondta Hiramoto. "Az adatok alapján van egy tér, és valami biztosan van ebben a térben. Van odabenn valami."

Hiramoto azt mondta, hogy ő és munkatársai nem tudták megmondani, hogy miből készülhettek azok a tárgyak, vagy mi lehetett a természetes funkciójuk, vagy hogy sírleletek, esetleg valami mások. De megjegyezte, hogy egy radar olvasása olyan, "mint egy Rorschach-teszt,"és az ilyen munka általában magasan specializált.

Jason Herrmann, aki a régészeti geofizikára szakosodott az Eberhard Karls Egyetemen Tübingenben, Németországban azt mondta, hogy egy radar szakértő meg tudja határozni a láthatatlan anyag néhány részletét. "Elmúlt tapasztalataim során képes voltam elég könnyen felismerni a fémet a kövekhez képest," - mondta megjegyezve, hogy a múltban radart használt fémtárgyak keresésére, melyek az Egyesült Arab Emírségek homokdűnéi alatt voltak eltemetve. Elmondta, hogy egy fémtárgy érzékelése egy kőből faragott helyiségben könnyebb lehet, mint kimutatni a homokban.

"Nem vagyok meglepve, hogy képes volt felismerni valamit, ami gyengébben veri vissza a jeleket, mintha kő vagy fém lenne," - mondta Herrmann, a szerves anyag lehetséges jelenlétére utalva.

Még ebben a hónapban a National Geographic szakembereinek csapata utazik Egyiptomba Eldamaty meghívására annak érdekében, hogy egy újabb sorozat radar tesztet végezzenek abban a reményben, hogy azok megerősítik Watanabe eredményeit. A sajtótájékoztatón Eldamaty megemlítette, hogy az egyik fő célja az új szkennelésnek az lesz, hogy meghatározzák a falak vastagságát annak eldöntése érdekében, hogy mi legyen a vizsgálat következő lépése. De egyelőre nem volt hajlandó megmondani, hogy mi lehet ez a követekező lépés. "Még várnunk kell," - mondta.

A csütörtöki sajtótájékoztatóról készült felvétel.


A jelek Nefertiti királynőre utalnak?

Szinte bármi, ami előkerül majd a falak mögül, arra fogja kényszeríteni a szakembereket, hogy új szemmel tekintsenek Tutanhamon korára. "Ez új bepillantást tesz számunkra lehetővé minden tekintetben," - mondta Kara Cooney, a UCLA egyiptológusa, aki kiterjedt kutatást végzett a 18. dinasztiával, Tutanhamon korával kapcsolatban. Megjegyezte, hogy az egyik leginkább robbanásveszélyes Reeves elméletében az az elgondolás, hogy Nefertiti, akiről a legtöbben úgy vélik, hogy Tutanhamon mostohaanyja volt, a sírkamra északi fala mögött lehet eltemetve.

Egyelőre nincs komoly bizonyíték az elméletre, de számos kiemelkedő egyiptológus értett egyet Reeves azon felvetésével, hogy Tutanhamon híres temetkezési maszkját eredetileg Nefertitinek mintázták. És vannak arra utaló jelek, hogy a Tutanhamon sírjában talált javakat eredetileg másnak készítették.

Kapcsolódó cikk: Tutanhamon halotti maszkja Nefertitinek készült, állítják régészek

Cooney azt mondja, hogy manapság, amikor Tutanhamon szobraira néz, nem biztos benne, hogy az ő vagy Nefertiti arcát látja azon zavarodottság miatt, ami a szakértőkkel történik, akik kénytelenek szembenézni a 18. dinasztia új lehetőségeit illetően. "Ránézünk a koporsóra, a sírra, a szobrokra," - mondta. "Ebben az időszakban mindent újra kell értékelni."

National Geographic

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>