Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy új tanulmány felfedi az igazi okát, hogy az okos embereknek miért jobb egyedül

$
0
0
Ha intelligens vagy, akkor egyedül jobb.

Legalábbis ez az, amit a British Journal of Psychology című folyóiratban a közelmúltban megjelent tanulmány állít. A kérdés, amire Kanazawa és Li evolúciós pszichológusok keresték a választ az, hogy mi teszi az életet jól élhetővé, hogyan befolyásolja az intelligencia, a népsűrűség és a barátság a boldogságunkat. (1)

A pszichológusok elmélete szerint ősi elődeink életmódja képezi az alapját annak, hogy mi tesz minket boldoggá a modern időkben, "Azok a helyzetek és körülmények, amelyek növelték őseink élettel való elégedettségét az ősi környezetben, azok még ma is növelik az élettel való megelégedésünket." A tanulmányt 15 ezer 18 és 28 év közötti felnőtt korú emberrel végezték, és az eredmények nem igazán voltak meglepőek.

Először is az eredmények azt mutatták, hogy azok az emberek, akik sűrűbben lakott területeken élnek, kevésbé elégedettek az életükkel mint azok, akik kevésbé lakott helyen élnek. A második megállapítás, amit a tudósok felfedeztek az volt, hogy minél társaságibb valaki a közeli barátaival, annál inkább azt mondták, hogy boldogok. De volt egy kivétel. Ezek az összefüggések csökkentek vagy meg is fordultak, amikor intelligens emberek eredményeit elemezték. Más szóval, ha az okos emberek a barátaikkal töltik az időt, az kevésbé teszi boldoggá őket.

Miért nem válnak boldoggá az intelligens emberek, amikor közeli családtagok és barátok veszik őket körbe? Sok magyarázat lehet, köztük az, amit Carol Graham gazdaság- és boldogságkutató adott...

"Az eredmények azt sugallják (és ez nem meglepő), hogy a több intelligenciával rendelkezők, akik használják is ezt a képességüket... kevésbé valószínű, hogy olyan sok időt töltenek társaságban, mert más, hosszabb távú célokra összpontosítanak." (2)

Ennek általában azért van értelme, mert azokat az intelligens embereket, akik a szellemi céljaikra koncentrálnak, de közben az ambícióiktól eltéríti valami, ez boldogtalanná teszi.

A mai emberi élet gyorsan változott az őseink ideje óta, és a technológia gyors fejlődése miatt lehet, hogy egyfajta ellentét alakult ki az agyunk és aközött, ahogyan a testünket tervezték a helyzetek kezelésére, Kanazawa és Li szerint.

Eddig úgy gondoltuk, hogy az egymással való kölcsönhatás boldogabbá teszi az embereket, de kiderült, hogy az intelligens embereknek jobb egyedül. Te mit gondolsz a legújabb eredményekről? Egyetértesz velük, vagy sem?

(1) - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26847844
(2) - https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2016/03/18/why-smart-people-are

Learning Mind

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443